REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba mieszkająca za granicą ma obowiązek podatkowy w Polsce od dochodów z wynajmu mieszkania?

mieszkanie kredyt klucze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że osoba, która która opuściła Polskę na stałe i obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii oraz wynajmuje mieszkanie położone w Polsce, może być uznana za osobę posiadającą ograniczony obowiązek podatkowy, rozliczając jedynie dochody osiągnięte z wynajmu mieszkania w Polsce.

Dochody osiągnięte z wynajmu mieszkania położonego w Polsce

W listopadzie 2010 roku wnioskodawczyni opuściła Polskę na stałe i obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Pracuje na umowę o pracę, podlega brytyjskiemu zabezpieczeniu społecznemu i płaci tam podatki. Polka posiada różne certyfikaty ukończenia kursów w Wielkiej Brytanii. Spędza większość roku w Wielkiej Brytanii, odwiedzając Polskę tylko na około 6 tygodni w ciągu roku. Nie posiada rodziny w Wielkiej Brytanii, ale jej rodzice mieszkają w Polsce, u których jest zameldowana i u których spędza wakacje. Kobieta nie osiąga żadnych dochodów w Polsce, ale posiada jedno mieszkanie, z którego planuje osiągać dochody z wynajmu. Ma także polski rachunek bankowy, na którym posiada środki jedynie na utrzymanie mieszkania.

REKLAMA

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT może zostać uznana za osobę posiadającą ograniczony obowiązek podatkowy i rozliczać w przyszłości w Polsce jedynie dochody osiągnięte z wynajmu mieszkania.

Ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce

Według interpretacji KIS, kobieta może zostać uznana za osobę posiadającą ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Podatniczka będzie mogła rozliczać w przyszłości w Polsce jedynie dochody osiągnięte z wynajmu mieszkania. Organ powołał się na art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski.

"Stwierdzam zatem, że przychody, które będzie Pani uzyskiwać z najmu mieszkania położonego na terenie Polski, będą opodatkowane w Polsce.

Reasumując ‒ zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce posiada Pani ograniczony obowiązek podatkowy. To oznacza, że w Polsce opodatkuje Pani jedynie przychody osiągane z najmu mieszkania położonego w Polsce." - wskazał Dyrektor KIS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, osoba fizyczna, która opuściła Polskę na stałe i mieszka w Wielkiej Brytanii, może być uznana za osobę posiadającą ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Osoba będzie zobowiązana do rozliczenia jedynie dochodów osiągniętych z wynajmu mieszkania w Polsce. W praktyce oznacza to, że osoba nie będzie musiała opodatkowywać swoich dochodów z pracy i innych źródeł poza Polską. 

Dla osoby pytającej oznacza to korzyść podatkową, ponieważ unika opodatkowania dochodów osiąganych za granicą. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.609.2023.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA