REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszty zakwaterowania pracowników tymczasowych można uwzględnić jako koszty podatkowe?

pracodawca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z zakwaterowaniem pracowników tymczasowych stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki, uwzględniając konieczność zapewnienia zakwaterowania w celu kontynuacji współpracy, osiągania przychodów oraz zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Zakwaterowanie pracowników a koszty uzyskania przychodów 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność agencji pracy tymczasowej, dostarczając personel na rzecz różnych pracodawców. W celu zapewnienia zakwaterowania swoim pracownikom, spółka wynajmuje mieszkania, domy, bursy lub pokoje w agroturystykach lub motelach w okolicach miejsc, gdzie pracownicy będą świadczyć usługi. Zakwaterowanie jest zbiorowe, co oznacza, że nie jest dostępne wyłącznie dla jednego pracownika, ale dla grupy pracowników tymczasowych. Spółka ponosi część kosztów zakwaterowania, a pracownicy opłacają ryczałtową kwotę za nocleg. Miejsca noclegowe są wynajmowane na okres dłuższy niż rzeczywisty czas, na który zostaną skierowani pracownicy do pracy u danego pracodawcy. Spółka szacuje przybliżoną liczbę pracowników tymczasowych, którzy będą potrzebować zakwaterowania, ale rzeczywista liczba może się zmieniać w zależności od zapotrzebowania pracodawców. 

REKLAMA

Spółka nie prowadzi dokładnej ewidencji pracowników korzystających z zakwaterowania ani nie weryfikuje długości ich pobytu w poszczególnych miejscach noclegowych. Pracownicy tymczasowi sami zgłaszają, czy zamierzają skorzystać z zapewnionego zakwaterowania. Spółka skierowała pytanie do KIS czy może ująć koszty zakwaterowania pracowników tymczasowych jako koszty podatkowe. Wnioskodawca jest zdania, że ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów. 

KIS: wydatki na zakwaterowanie pracowników stanowią koszty podatkowe

REKLAMA

KIS stwierdziła, po ponownym rozpatrzeniu wniosku, że stanowisko spółki było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że ponoszenie przez spółkę wydatków związanych z zakwaterowaniem pracowników tymczasowych można uznać za koszty uzyskania przychodu zgodnie z przepisami podatkowymi. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.), kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania źródła przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. KIS zaznaczyła, że zapewnienie zakwaterowania pracownikom tymczasowym jest konieczne dla kontynuacji współpracy i osiągania przychodów, ponieważ bez takiej możliwości, pracownicy nie byliby w stanie świadczyć usług na rzecz pracodawców użytkowników, co z kolei wpłynęłoby na zdolność spółki do generowania przychodów z działalności.

Ponadto, organ podkreślił, że zapewnienie pracownikom tymczasowym zakwaterowania jest niezbędne dla bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest to aspekt szczególnie istotny w kontekście przepisów prawa pracy, które nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, w tym zakwaterowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.165.2018.15.S/JG/AP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA