Czy e-faktury mogą zastąpić paragony fiskalne w sprzedaży online?
REKLAMA
REKLAMA
Faktury elektroniczne w sprzedaży online
Spółka, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce, prowadziła działalność w obszarze hurtowni drogeryjnych, sprzedaży internetowej oraz detalicznej suplementów diety i kosmetyków. Jej sprzedaż online oparta była na regulaminie, który wymagał od klientów akceptacji warunków, w tym zgody na otrzymanie faktury elektronicznej. Pomimo ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących online i możliwości wystawiania paragonów fiskalnych, spółka dostarczała klientom jedynie faktury w formie elektronicznej.
REKLAMA
Spółka chciała się dowiedzieć czy jest zobowiązana do drukowania i wydawania paragonów fiskalnych.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o VAT, podatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących. Jednakże, za zgodą nabywcy, mogą oni wystawiać faktury w formie elektronicznej, zamiast drukować i wydawać paragony fiskalne.
Spółka, której sprzedaż internetowa odbywała się na podstawie regulaminu sklepu internetowego, poprzez którego obowiązkową akceptację klient zgłaszał żądanie wystawiania faktury dokumentującej daną sprzedaż oraz wyrażał zgodę na otrzymywanie żądanej faktury w postaci elektronicznej na wskazany przez niego adres e-mail, spełniała ten warunek.
KIS podkreśliła, że: "wysłanie faktury środkami komunikacji elektronicznej, zgodnie z żądaniem Klienta oznacza, że dokument zostanie klientowi - osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - udostępniony (wydany) i w odniesieniu do faktury elektronicznej świadczy o tym, że wypełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy, tj. nastąpi wydanie faktury nabywcy."
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.