REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zamiana obligacji na pożyczkę podlega PCC?

umowa, zamiana
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dokonana nowacja, czyli zmiana umowy obligacji na umowę pożyczki, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Nowacja a PCC 

Wnioskodawcą jest spółka, która specjalizuje się w inwestycjach w określonych obszarach. W ramach swojej działalności inwestycyjnej korzysta z kredytów bankowych. Jednak ze względu na ograniczone możliwości inwestowania wypracowanych środków, spółka zdecydowała się wcześniej zainwestować część swoich nadwyżek finansowych w obligacje korporacyjne wyemitowane przez powiązany kapitałowo podmiot. Obligacje zostały zakupione przez spółkę w 2019 roku z pewnym rabatem od ich wartości nominalnej. Oprócz samego rabatu, spółka otrzymuje regularne odsetki jako wynagrodzenie za swoją inwestycję. Obecnie spółka ma prawo do zwrotu pełnej wartości nominalnej tych obligacji czyli ceny emisyjnej obligacji oraz dyskonta, a także odsetków, które zostały naliczone, ale nie zostały jeszcze spłacone przez emitenta. W związku z planowaną zmianą strategii finansowej, spółka i emitent obligacji rozważają zamianę tych obligacji na pożyczkę w procesie znanej jako nowacja. 

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy zmiana formy inwestycji, która polega na zamianie obligacji na pożyczkę  będzie wymagać uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca jest zdania, że czynność nowacji nie podlega PCC

KIS: zmiana umowy obligacji na pożyczkę nie jest opodatkowana PCC

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że dokonana nowacja czyli zmiana umowy obligacji na umowę pożyczki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ sama nowacja nie jest objęta tym podatkiem, a zawarcie umowy pożyczki nie spowoduje dodatkowego obowiązku podatkowego w tej kategorii. 

KIS uznała, że w przypadku nowacji, nie dochodzi do sprzedaży ani zamiany majątku, która jest jednym z typowych przypadków opodatkowanych PCC. Nowacja polega na zmianie formy istniejącego zobowiązania lub umowy, a nie na dokonywaniu nowej czynności prawnej, jak to ma miejsce w przypadku umów sprzedaży czy pożyczki. Nowacja jest czynnością, która ma na celu umorzenie dotychczasowego zobowiązania i zastąpienie go innym, natomiast nie wywołuje tworzenia nowego zobowiązania. Organ zaznaczył, że różnica w charakterze czynności sprawia, że nowacja nie podlega opodatkowaniu PCC.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.200.2023.2.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA