REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży podlega opodatkowaniu?

wąż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, traktując ją jako działalność rolniczą, a nie jako dział specjalny produkcji rolnej.

Sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży a PIT

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego. Dodatkowo pasjonuje się hobbystyczną hodowlą węży. W wyniku tej hodowli doczekał się młodych, które sprzedaje jako nadwyżkę. Mężczyzna dokonuje sprzedaży zwierząt po minimalnym 2-miesięcznym okresie od wyklucia się/narodzin zwierząt. Chociaż prowadzi hodowlę w charakterze hobby, dopełnia wszelkich obowiązków rejestracyjnych w lokalnym urzędzie miasta dla określonych gatunków węży. Sprzedaż zwierząt odbywa się w ramach działalności prywatnej, a nie gospodarczej. Wnioskodawca nie posiada wykształcenia rolniczego ani 1 ha przeliczeniowego ziemi, dlatego nie jest zarejestrowany w KRUS jako rolnik. Zamierza dokonywać transakcji za pośrednictwem przelewów bankowych, choć nie wyklucza możliwości dokonywania transakcji gotówkowych. Roczny przychód z tej działalności jest trudny do oszacowania i będzie zależał od liczby zawartych transakcji.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniami, czy w opisanej sytuacji istnieje obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w wyniku sprzedaży wyhodowanych węży, a także czy sprzedaż stanowi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o PIT.

Według wnioskodawcy sprzedaż wyhodowanych węży nie powinna podlegać opodatkowaniu PIT. Mężczyzna argumentował, że taka hodowla nie jest działem specjalnym produkcji rolnej, ale działalnością rolniczą zwolnioną z opodatkowania PIT.

Sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży nie podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z przepisami prawa, przychody z działalności rolniczej są zwolnione z opodatkowania, chyba że pochodzą z działów specjalnych produkcji rolnej. Działy te określone są w art. 2 ust. 3 ustawy o PIT. Węże nie zostały wymienione wśród działów specjalnych produkcji rolnej, dlatego hodowla węży jest traktowana jako działalność rolnicza.

REKLAMA

Opierając się na powyższych argumentach oraz wcześniejszych interpretacjach indywidualnych w podobnych sprawach, KIS potwierdziła, że sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży jest działalnością rolniczą i jako taka jest zwolniona z opodatkowania PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Na podstawie przeanalizowanych powyżej regulacji prawnych stwierdzić należy, że hodowla węży jest działalnością rolniczą. Działalność Pana polega na sprzedaży zwierząt, pochodzących z własnej hodowli. Z uwagi na taką kwalifikację, dochody uzyskiwane z tej hodowli nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.764.2023.2.MZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA