REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka prowadząca zajęcia muzyczne dla dzieci podlega zwolnieniu z VAT?

instrument muzyczny, zajęcia muzyczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka cywilna prowadząca zajęcia umuzykalniające dla dzieci nie spełnia warunków uprawniających ją do zwolnienia z VAT.

Działalność edukacyjna a zwolnienie z VAT

Wnioskodawcami są wspólnicy spółki cywilnej. Spółka prowadzi działalność edukacyjną w zakresie nauki gry na instrumentach muzycznych, głównie nauki na fortepianie, od ponad kilku lat. W ramach swojej działalności spółka oferuje usługi z zakresu nauki gry na instrumentach muzycznych, zajęć muzycznych oraz innych działań artystycznych i edukacyjnych. Spółka prowadzi zajęcia muzyczne, które są dedykowane przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Zajęcia mają na celu stymulację rozwoju dzieci poprzez naukę i rozumienie muzyki, a także zapoznanie ich z grą na fortepianie i innymi instrumentami. Działalność jest realizowana poprzez organizację kameralnych zajęć dla niewielkich grup dzieci, zwykle do kilkunastu uczestników.

REKLAMA

W trakcie zajęć dzieci mają okazję słuchać muzyki, tańczyć, oraz uczestniczyć w opowieściach i prezentacjach związanych z występami artystycznymi, w szczególności grą na fortepianie. Całość zajęć trwa zwykle około kilkudziesięciu minut. Spółka skierowała pytanie do KIS czy otrzymywane wynagrodzenie ze świadczonych usług, korzysta ze zwolnienia z VAT. Wspólnicy spółki są zdania, że świadczone usługi korzystają ze zwolnienia.

KIS: usługi prowadzenia zajęć umuzykalniających nie są zwolnione z VAT 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wspólników spółki cywilnej było błędne. Organ podatkowy uznał, że w przypadku działań spółki, istnieje brak spełnienia warunków edukacyjnych. KIS podkreśliła, że działalność prowadzenia zajęć umuzykalniających dla najmłodszych dzieci nie kwalifikuje się do zwolnienia z VAT. Organ uznał, że spółka nie jest jednostką objętą systemem oświaty, uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk ani instytutem badawczym, a także nie jest pod kontrolą instytucji państwowych. W związku z tym nie może skorzystać z przewidzianego w ustawie o VAT zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 26, ponieważ nie spełnia przesłanki podmiotowej.

Ponadto, organ podatkowy stwierdził, że spółka nie spełnia również przesłanek wynikających z art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy VAT, która reguluje zwolnienie od VAT w zakresie edukacji i kształcenia dzieci lub młodzieży, kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania oraz świadczenia z nimi ściśle związanego. KIS podkreśliła, że zwolnienie na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy VAT jest uzależnione od dwóch kumulatywnych przesłanek. Po pierwsze, usługi muszą mieć charakter edukacyjny, tj. być związane z kształceniem dzieci lub młodzieży, kształceniem powszechnym lub wyższym, kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem, lub muszą być "ściśle związane" z takimi usługami. Po drugie, usługi muszą być świadczone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Spółka nie spełniła określonych warunków, ponieważ nie jest uważana za podmiot prawa publicznego, a jej cele nie są uznawane za podobne do celów edukacyjnych. KIS uznała, że spółka działała jako prywatna instytucja edukacyjna, która nie jest objęta regulacjami dotyczącymi systemu oświaty ani nie działała na zlecenie instytucji państwowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.441.2023.2.MB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA