Kiedy składka pracodawcy w programie motywacyjnym podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Składka pracodawcy w pracowniczym programie motywacyjnym
Wnioskodawca jest obywatelem polskim i polskim rezydentem podatkowym. Pracuje w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą częścią międzynarodowej grupy z głównym przedstawicielem, spółką amerykańską. Spółka amerykańska jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w USA i pełni rolę jednostki dominującej wobec spółki polskiej. W celu stworzenia wspólnoty interesów między pracownikami grupy, spółka amerykańska oferuje pracownikom uczestnictwo w planie - pracowniczym programie motywacyjnym, który przewiduje możliwość nabycia akcji spółki amerykańskiej.
REKLAMA
REKLAMA
W ramach planu pracownicy mogą nabyć akcje spółki amerykańskiej, a finansowanie tego zakupu odbywa się poprzez potrącenie kwot z wynagrodzenia (tzw. składka podstawowa), występuje udział pracodawcy (składka pracodawcy) oraz ewentualne dodatkowe inwestycje pracownika (składka dodatkowa). Okres restrykcji nakłada ograniczenia na sprzedaż nabytych akcji.
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy w związku z uczestnictwem w planie, składka pracodawcy generuje przychód po jego stronie - w wyniku zastosowania art. 24 ust. 11 Ustawy o PIT - dopiero w momencie sprzedaży nabytych dla niego akcji, finansowanych ze składki pracodawcy (a nie na żadnym wcześniejszym etapie) i będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 Ustawy PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy.
Brak przychodu podatkowego do czasu faktycznego zbycia akcji
Dyrektor KIS uznał, że opisany program motywacyjny nie generuje przychodów podatkowych dla uczestników programu do czasu faktycznego zbycia akcji. Podatek dochodowy będzie naliczany dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji.
Z kolei dochód z odpłatnego zbycia akcji w ramach programu motywacyjnego powstaje w momencie sprzedaży akcji, a podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
W rezultacie, uczestnicy programu motywacyjnego opartego na akcjach nie będą opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych od razu po objęciu lub nabyciu akcji, lecz dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia.
"Reasumując, przychód po Pani stronie powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia przez Panią Akcji Spółki, zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, po Pani stronie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy. W takim przypadku, rozliczenie uzyskanych przez Panią dochodów następuje w drodze samoopodatkowania, w stosownym zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym dokona Pani odpłatnego zbycia akcji." - wskazał organ.
Podsumowanie
Organ uznał, iż opisany program motywacyjny nie generuje przychodów podatkowych dla uczestników programu do czasu faktycznego zbycia akcji. Podatek dochodowy będzie naliczany dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.