REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zaniechana uprawa choinek może być kosztem uzyskania przychodów w CIT?

choinka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki związane z pielęgnacją plantacji choinek nie mogą być uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu CIT, ponieważ były związane z działalnością rolniczą, która jest wyłączona spod zakresu tego podatku.

Zaniechana uprawa choinek a koszt podatkowy 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadziła działalność w zakresie uprawy choinek na dzierżawionym terenie, jednak nie jest obecnie zarejestrowana jako podatnik VAT. Spółka była częścią umowy kooperacyjnej z właścicielem dzierżawionego gruntu. Umowa, zawarta i później zmodyfikowana, dotyczyła współpracy w zakresie uprawy choinek. Ze względu na niekorzystne warunki rynkowe, takie jak spadek cen choinek, partnerzy zdecydowali się zakończyć umowę, co skutkowało zaniechaniem produkcji przez spółkę. W czasie obowiązywania umowy, spółka ponosiła różne koszty związane z uprawą i pielęgnacją choinek, takie jak odchwaszczanie, zwalczanie szkodników czy nawożenie. 

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy nakłady na zaniechaną produkcję choinek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca jest zdania, że poniesione i utracone nakłady na zaniechaną plantację choinek, z powodu braku opłacalności ekonomicznej, można zaliczyć do kosztów podatkowych.

KIS: wydatki na pielęgnację choinek nie stanowią kosztów podatkowych 

REKLAMA

Według oceny KIS, stanowisko spółki było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki związane z pielęgnacją plantacji choinek nie mogą być uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu CIT, ponieważ były związane z działalnością rolniczą. KIS podkreśliła, że wydatki ponoszone przez spółkę, które były związane z pielęgnacją plantacji choinek, są kosztami dotyczącymi działalności rolniczej, która nie jest opodatkowana CIT. Według KIS, koszty nie miały związku z działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, więc organ nie uznał ich za koszty podatkowe, które mogłyby obniżyć podstawę opodatkowania. 

Organ podatkowy stwierdził, że zakończenie umowy kooperacyjnej i utrata władztwa nad plantacją choinek nie zmieniły charakteru poniesionych kosztów. Pomimo, że okoliczności mogły się zmienić, koszty nadal były związane z działalnością rolniczą, która jest wyłączona spod CIT. Według organu, zmiana okoliczności nie spowodowała automatycznego przeniesienia wydatków do działalności opodatkowanej podatkiem od osób prawnych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.14.2022.2.BB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA