REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obiekty świadczące usługi hotelarskie podlegają podatkowi od przychodów z budynków?

hotel branża hotelarska praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że obiekty świadczące usługi hotelarskie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków.

Usługi hotelarskie a podatek od przychodów z budynków 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność noclegową opartą na obiektach, które nie są kategoryzowane jako hotele, ale świadczą usługi noclegowe, a także dodatkowe usługi, takie jak organizowanie konferencji, zabiegi lecznicze, usługi medyczne, zabiegi kosmetyczne i parking. Warto zaznaczyć, że początkowo podatek został wprowadzony z myślą o opodatkowaniu dużych firm, takich jak galerie handlowe, które nie płaciły odpowiednio wysokich podatków dochodowych. Niemniej jednak, z czasem pojawiły się interpretacje organów skarbowych, które rozszerzyły zakres podmiotów objętych tym podatkiem na firmy świadczące usługi hotelarskie, uznając, że usługi są tożsame z wynajmem budynków. Jednakże w lipcu 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał  wyrok (sygn. akt II FSK 71/21), w którym uznał, że hotele nie podlegają temu podatkowi. NSA podkreślił, że usługi hotelarskie są regulowane odrębną ustawą hotelową i nie można ich utożsamiać z umowami najmu lub dzierżawy budynków. Właściciele hoteli nie wynajmują klientom budynku ani jego części, ale świadczą kompleksowe usługi hotelowe.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy hotele wnioskodawcy, będące jego własnością, podlegają podatkowi od przychodów z budynków. Spółka jest zdania, że na podstawie wyroku NSA  jego działalność hotelarska nie podlega opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków, ponieważ usługa hotelowa ma odrębny charakter niż umowy najmu lub dzierżawy regulowane przez kodeks cywilny.

KIS: usługi hotelarskie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było błędne. Organ podatkowy stwierdził, że obiekty hotelowe, które generują przychody z usług hotelarskich, podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. KIS wyjaśniła, że umowa hotelowa jest umową nienazwaną i mieszaną, która może łączyć różne rodzaje umów, w tym umowę najmu. Mimo, iż usługi hotelowe w ramach umowy hotelowej obejmują różnorodne świadczenia, takie jak zakwaterowanie, usługi gastronomiczne, kosmetyczne i rekreacyjne, to organ uznał, że świadczenie podstawowe spółki polegało na udostępnianiu części budynku lub obiektu w celu zakwaterowania klientów. Organ wskazał, że element udostępniania przestrzeni do użytku, można interpretować jako rodzaj najmu. KIS podkreśliła, że choć usługi są świadczone w ramach umowy hotelowej, to posiadają pewne cechy charakterystyczne dla umowy najmu.

Ponadto, organ podatkowy odniósł się do orzecznictwa sądów administracyjnych, które wskazało, że umowa hotelowa może być traktowana jako najem, zwłaszcza jeśli świadczenie główne polega na zakwaterowaniu. KIS uznała, że podatek od przychodów z budynków jest stosowany w stosunku do spółki, nawet jeśli obiekt oferuje inne usługi, takie jak gastronomia, spa, baseny, itp. Kluczowym jest to, że usługi hotelarskie, czyli noclegi, stanowią główną część oferty. Pozostałe usługi są traktowane jako dodatkowe i nie zmieniają charakteru opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.447.2023.2.BS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA