Czy sprzedaż działki rolnej spowoduje utratę zwolnienia de minimis?

REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż działki rolnej a utrata zwolnienia de minimis
- Sprzedaż działki rolnej spowoduje utratę zwolnienia de minimis
Sprzedaż działki rolnej a utrata zwolnienia de minimis
Do 4 lutego 2022 r. wnioskodawca był (wraz z żoną) właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 8,69 ha gruntów rolnych i ok. 3 ha gruntów leśnych. W dniu 4 lutego 2022 r. zakupił wraz z żoną drugie gospodarstwo rolne o powierzchni 4,71 ha gruntów rolnych częściowo zabudowanych. Odprowadził podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczący zabudowań, ale skorzystał z pomocy de minimis w postaci zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącego zakupu gruntów rolnych. Mężczyzna zamierza sprzedać jedną działkę rolną o powierzchni 1,06 ha, która jest w jego i żony posiadaniu od wielu lat i nie podlegała pod pomoc de minimis, aby spłacić dużą część kredytu, zaciągniętego na powiększenie gospodarstwa.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż działki rolnej, która nie była przedmiotem zakupu w lutym 2022 r. oraz na którą nie była udzielana pomoc de minimis, będzie skutkować zwrotem udzielonej pomocy de minimis w formie zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Mężczyzna argumentował, że zbycie działki rolnej o powierzchni 1,06 ha, którą posiada od wielu lat, która nie była przedmiotem obecnego zakupu i na którą nie była udzielana pomoc de minimis, nie powinna powodować utraty zwolnienia.
Sprzedaż działki rolnej spowoduje utratę zwolnienia de minimis
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aby zachować zwolnienie, wnioskodawca ma obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego, które zostało powiększone w wyniku zakupu w 2022 r., przez co najmniej 5 lat od daty nabycia. Jeżeli obszar gospodarstwa rolnego zostanie uszczuplony przed upływem tego okresu, to wnioskodawca traci zwolnienie w całości.
Organ podatkowy w swojej interpretacji powołał się na art. 9 pkt 2 ww. ustawy zgodnie, z którym: "zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem, że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str.9)".
KIS wskazała, że ww. przepis nie przewiduje regulacji, która pozwalałaby zachować zwolnienie w przypadku uszczuplenia obszaru gospodarstwa rolnego − powiększonego w wyniku zakupu własności gruntów (działek) stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym − przed upływem ustawowego terminu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości, w związku z którą to czynnością przysługuje zwolnienie w podatku od czynności cywilnoprawnych.
"Reasumując, planowana przez Pana sprzedaż innej działki, niż ta nabyta umową z 4 lutego 2022 r., spowoduje utratę przez Pana prawa do stanowiącego pomoc de minimis zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie zastosowane do nieruchomości rolnych nabytych w lutym 2022 r. zostanie utracone, ponieważ warunki konieczne do zachowania ww. zwolnienia w postaci prowadzenia powiększonego gospodarstwa rolnego przez okres co najmniej 5 lat od daty nabycia nieruchomości nie zostaną dotrzymane" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA