REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy śmierć współwłaściciela wpływa na możliwość opodatkowania spółki cywilnej kartą podatkową?

prawo, podatki, przepisy, pytania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że współwłaściciel spółki cywilnej świadczącej usługi kominiarskie może kontynuować opodatkowanie działalności w formie karty podatkowej po śmierci drugiego współwłaściciela.

Śmierć współwłaściciela spółki cywilnej a karta podatkowa

Wnioskodawca jest współwłaścicielem dwuosobowej spółki cywilnej działającej od ponad 20 lat w branży usług kominiarskich. Spółka od początku swojej działalności rozlicza się za pomocą karty podatkowej. Niedawno zmarł drugi współwłaściciel spółki, ale wnioskodawca zamierza kontynuować prowadzenie przedsiębiorstwa w zmniejszonym składzie osobowym.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w takim przypadku może nadal prowadzić działalność opodatkowaną na zasadach karty podatkowej.

Podatnik argumentował, że powinien mieć możliwość rozliczania za pomocą karty podatkowej, ponieważ nadal, bez przerwy w ciągłości działalności prowadzi to samo przedsiębiorstwo, które będzie funkcjonowało jak dotychczas tylko w zmniejszonym składzie osobowym.

Kontynuacja opodatkowania w formie karty podatkowej

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdzając, że mimo śmierci współwłaściciela, można kontynuować opodatkowanie działalności spółki cywilnej w formie karty podatkowej.

REKLAMA

Uzasadnienie interpretacji organu podatkowego zawiera odwołanie do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy te wskazują, że podatnicy prowadzący działalność usługową, taką jak świadczenie usług kominiarskich, mogą płacić zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej, jeżeli spełnione są określone warunki, takie jak kontynuowanie stosowania opodatkowania w tej formie i nieprzekroczenie określonego poziomu zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując przepisy prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, organ podatkowy doszedł do wniosku, że śmierć współwłaściciela nie wyklucza możliwości kontynuowania opodatkowania za pomocą karty podatkowej, ponieważ wnioskodawca nadal prowadzi tę samą działalność gospodarczą i spełnia wymagania określone w przepisach dotyczących karty podatkowej.

"Analizowana ustawa podatkowa nie zawiera regulacji, które wykluczałyby Pana z opodatkowania kartą podatkową w przypadku dalszego prowadzenia działalności po śmierci wspólnika. Wobec tego Pana stanowisko jest prawidłowe" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.384.2022.1.AS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA