REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatek na instalację klimatyzacji z funkcją grzania kwalifikuje się do ulgi termomodernizacyjnej?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że montaż klimatyzacji z funkcją grzania nie uprawnia do odliczenia wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, w związku z  termomodernizacją budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Plan termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego

Wnioskodawca planuje przeprowadzić termomodernizację budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego jest współwłaścicielem na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Nieruchomość została nabyta w 1999 roku, a budynek oddano do użytku w 2005 roku. W ramach inwestycji termomodernizacyjnej wnioskodawca zdecydował się na montaż klimatyzacji, która ma także funkcję grzania pomieszczeń. Jednocześnie, zainstalowana klimatyzacja pozwala na wyłączenie z użytkowania kominka drewnianego, co eliminuje emisję zanieczyszczeń środowiska. Faktura VAT za zakup i montaż klimatyzacji została wystawiona na imię i nazwisko wnioskodawcy.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przysługuje mu prawo do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej na podstawie przepisów art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, związanej z montażem klimatyzacji z funkcją grzania w ramach termomodernizacji.

Czy wydatek spełnia warunki do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej?

Wnioskodawca argumentował, że montaż klimatyzacji z funkcją grzania spełnia warunki do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej zgodnie z przepisami art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego zdaniem, inwestycja ta jest związana z termomodernizacją budynku mieszkalnego jednorodzinnego, co według obowiązujących przepisów uprawnia go do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Ponadto, wnioskodawca podkreślił, że zakup i montaż klimatyzacji były niezbędne w ramach termomodernizacji, a inwestycja ta pozwoliła na wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń poprzez wyłączenie kominka na drewno.

Liczy się katalog wydatków możliwych do odliczenia

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia wydatków na klimatyzację w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ ulga ta przysługuje wyłącznie właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy ponoszą wydatki związane z termomodernizacją tych budynków, takie jak docieplenie przegród budowlanych, montaż kotłów kondensacyjnych, kolektorów słonecznych itp. Organ podatkowy stwierdził, że wydatek na zakup i montaż klimatyzacji z funkcją grzania nie jest objęty ulgą termomodernizacyjną, ponieważ nie znajduje się w wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług uprawniających do odliczenia.

"Reasumując, mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, że nie przysługuje Panu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania, bowiem ww. wydatki nie zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.556.2023.3.DA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA