Czy lekarz anestezjolog może wystawić fakturę za usługi medyczne z datą następnego miesiąca?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługi świadczone przez lekarza a moment wystawienia faktury
- KIS: faktury medyczne mogą być wystawiane z opóźnieniem
Usługi świadczone przez lekarza a moment wystawienia faktury
Wnioskodawca jest anestezjologiem, który prowadzi praktykę lekarską. Mężczyzna świadczy usługi medyczne dla publicznych i prywatnych zakładów opieki zdrowotnej. Podatnik rozlicza się podatkiem w formie ryczałtu w wysokości 14%. Wnioskodawca pracuje w formie umów cywilnoprawnych. W treściach umów cywilnoprawnych jakie zawiera mężczyzna z zakładami opieki zdrowotnej znajdują się określone zapisy. W pierwszej umowie, gdzie lekarz jest świadczeniodawcą, a zakład świadczeniobiorcą to wnioskodawca jako świadczeniodawca zobowiązuje się wystawiać faktury za świadczone usługi do 10. dnia miesiąca po zakończeniu danego miesiąca obliczeniowego oraz zakład ma czas do 15. dnia miesiąca po rozliczanym okresie na sprawdzenie poprawności faktur i zatwierdzenie rozliczenia. W przypadku drugiej umowy, gdzie podatnik jest przyjmującym zamówienia, a zakład udziela zamówienia, lekarz zobowiązuje się wystawiać faktury za usługi medyczne udzielającemu zamówienie do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc oraz zakład zobowiązuje się uregulować płatności wskazane na fakturach do ostatniego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu rozliczeniowym.
REKLAMA
Mężczyzna skierował pytanie do KIS czy lekarz podczas indywidualnej praktyki lekarskiej ma prawo wystawić fakturę po przepracowanym miesiącu za usługi medyczne z datą następnego miesiąca. Lekarz uważa, że ma prawo wystawić fakturę z datą następnego miesiąca.
KIS: faktury medyczne mogą być wystawiane z opóźnieniem
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z wyjątkiem sytuacji, gdy przed dokonaniem dostawy lub usługi otrzymano zapłatę. KIS stwierdziła że lekarz anestezjolog powinien wystawiać faktury w terminie określonym w umowach z zakładami opieki zdrowotnej. KIS odniosła się do terminu "wykonania usługi" w kontekście świadczenia usług medycznych. Zdaniem organu, usługa jest uważana za wykonaną w momencie faktycznego zakończenia wszystkich działań i czynności składających się na konkretną usługę. KIS wskazała,, że data wystawienia faktury nie jest tożsama z datą wykonania usługi. Termin wystawienia faktury jest jedynie potwierdzeniem wykonania usługi.
Ponadto, KIS podkreśliła, że w niektórych branżach, takich jak opieka zdrowotna, wystawianie faktur z opóźnieniem jest powszechne. Wynika to z faktu, że dokładne rozliczenia mogą być czasochłonne, a proces diagnozy i leczenia pacjentów jest skomplikowany.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.