REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz anestezjolog może wystawić fakturę za usługi medyczne z datą następnego miesiąca?

szpital, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz
szpital, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że faktura nie musi być wystawiana dokładnie w momencie wykonania usługi medycznej, a opóźnienie w wystawieniu faktur jest akceptowane, zwłaszcza w branży opieki zdrowotnej ze względu na skomplikowane procedury diagnostyczne i leczenia.

Usługi świadczone przez lekarza a moment wystawienia faktury 

Wnioskodawca jest anestezjologiem, który prowadzi praktykę lekarską. Mężczyzna świadczy usługi medyczne dla publicznych i prywatnych zakładów opieki zdrowotnej. Podatnik rozlicza się podatkiem w formie ryczałtu w wysokości 14%. Wnioskodawca pracuje w formie umów cywilnoprawnych. W treściach umów cywilnoprawnych jakie zawiera mężczyzna z zakładami opieki zdrowotnej znajdują się określone zapisy. W pierwszej umowie, gdzie lekarz jest świadczeniodawcą, a zakład świadczeniobiorcą to wnioskodawca jako świadczeniodawca zobowiązuje się wystawiać faktury za świadczone usługi do 10. dnia miesiąca po zakończeniu danego miesiąca obliczeniowego oraz zakład ma czas do 15. dnia miesiąca po rozliczanym okresie na sprawdzenie poprawności faktur i zatwierdzenie rozliczenia. W przypadku drugiej umowy, gdzie podatnik jest przyjmującym zamówienia, a zakład udziela zamówienia, lekarz zobowiązuje się wystawiać faktury za usługi medyczne udzielającemu zamówienie do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc oraz zakład zobowiązuje się uregulować płatności wskazane na fakturach do ostatniego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu rozliczeniowym.

REKLAMA

Mężczyzna skierował pytanie do KIS czy lekarz podczas indywidualnej praktyki lekarskiej ma prawo wystawić fakturę po przepracowanym miesiącu za usługi medyczne z datą następnego miesiąca. Lekarz uważa, że ma prawo wystawić fakturę z datą następnego miesiąca. 

KIS: faktury medyczne mogą być wystawiane z opóźnieniem

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z wyjątkiem sytuacji, gdy przed dokonaniem dostawy lub usługi otrzymano zapłatę. KIS stwierdziła że lekarz anestezjolog powinien wystawiać faktury w terminie określonym w umowach z zakładami opieki zdrowotnej. KIS odniosła się do terminu "wykonania usługi" w kontekście świadczenia usług medycznych. Zdaniem organu, usługa jest uważana za wykonaną w momencie faktycznego zakończenia wszystkich działań i czynności składających się na konkretną usługę. KIS wskazała,, że data wystawienia faktury nie jest tożsama z datą wykonania usługi. Termin wystawienia faktury jest jedynie potwierdzeniem wykonania usługi.

Ponadto, KIS podkreśliła, że w niektórych branżach, takich jak opieka zdrowotna, wystawianie faktur z opóźnieniem jest powszechne. Wynika to z faktu, że dokładne rozliczenia mogą być czasochłonne, a proces diagnozy i leczenia pacjentów jest skomplikowany.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.380.2023.2.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA