REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy składki na ubezpieczenia społeczne adwokatów w spółce komandytowej mogą być uznawane za koszty podatkowe?

prawo, podatki, przepisy, pytanie, biznes
prawo, podatki, przepisy, pytanie, biznes
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki ponoszone przez spółkę komandytową z tytułu uiszczonych składek na ubezpieczenie społeczne za adwokatów komplementariuszy mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów.

Składni na ubezpieczenie a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest spółka komandytowo-akcyjna prowadząca usługi pomocy prawnej. Komplementariuszami spółki są adwokaci oraz doradcy podatkowi. Spółka planuje przekształcić się w spółkę komandytową, gdzie komplementariuszami będą adwokaci i doradcy podatkowi, a komandytariuszem będzie osoba niebędąca adwokatem ani doradcą podatkowym. Kluczowym zagadnieniem jest kwestia opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z przepisami ustawy o adwokaturze, adwokaci, którzy prowadzą działalność gospodarczą jako wspólnicy w spółce komandytowej, są zobowiązani do opłacania składek. Jednakże przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie precyzują, kto w takiej sytuacji jest płatnikiem tych składek - czy to adwokat, czy sama spółka komandytowa.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy składki na ubezpieczenia społecznego adwokatów-komplementariuszy spółki komandytowe stanowią koszty podatkowe. Wnioskodawca jest zdania, że wydatki na składki stanowią koszty uzyskania przychodów spółki. 

KIS: składki na ubezpieczenie społeczne adwokatów w spółce stanowią koszty podatkowe

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że spółka komandytowa miała obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za adwokatów. W związku z tym, KIS stwierdziła, że wydatki ponoszone przez spółkę komandytową z tytułu uiszczonych składek na ubezpieczenie społeczne za adwokatów komplementariuszy mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów spółki. Oznacza to, że wydatki można potraktować jako wydatki związane z działalnością gospodarczą spółki komandytowej, które mają na celu zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. 

Ponadto, organ podkreślił, że wydatki, aby zaliczyć do kosztów podatkowych muszą być właściwie udokumentowane. KIS zaznaczyła, że spółka komandytowa posiadała odpowiednie dokumenty potwierdzające opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne za adwokatów, takie jak faktury, umowy, dowody wpłaty, a także ewentualne dokumenty związane z zawodem adwokata.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.412.2023.2.AND

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA