Czy odstąpienie od umowy IKZE wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od wpłaconych środków?
REKLAMA
REKLAMA
Odstąpienie od umowy IKZE a skutki podatkowe
We wrześniu wnioskodawca zawarł umowę o prowadzenie IKZE za pośrednictwem środków komunikacji na odległość. Tego samego dnia wpłacił na konto IKZE kwotę 2.500 zł. Jednakże w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, zdecydował się zrezygnować z tej usługi, uzasadniając to brakiem zainteresowania danym instrumentem. W październiku cała wpłacona kwota została zwrócona na jego rachunek bankowy, a umowa została anulowana. Jednakże urząd skarbowy w swoim rozliczeniu rocznym potraktował ww. kwotę jako przychód wnioskodawcy i naliczył od niej podatek według skali podatkowej. W dodatkowych wyjaśnieniach mężczyzna podkreślił, że odstąpienie od umowy dokonane zostało zgodnie z przepisami ustawy o prawach konsumenta. Oznacza to, że umowa ta była traktowana jak niezawarta.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w sytuacji, gdy podatnik korzysta z prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość, powinien być naliczany podatek dochodowy.
W ocenie podatnika urząd skarbowy nie powinien naliczyć podatku dochodowego od kwoty wpłaty, ponieważ odstąpił on od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni zgodnie z przysługującym prawem. Opodatkowanie tych środków jest w jego ocenie sprzeczne z ideą prawa przysługującego w świetle ustawy o prawach konsumentów.
Brak opodatkowania wypłaconych środków z IKZE
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że podatnik, który odstąpił od umowy IKZE zawartej na odległość, nie powinien być obciążany podatkiem dochodowym od wpłaconych środków.
REKLAMA
Organ podatkowy wyjaśnił, że na mocy przepisów prawa, w sytuacji odstąpienia od umowy zawartej na odległość, umowa ta jest uznawana za niezawartą i środki wracają do podatnika w stanie niezmienionym. KIS argumentowała swoją decyzję, odwołując się do przepisów ustawy o prawach konsumenta oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, analizując ich stosowanie w kontekście konkretnego przypadku. Interpretacja organu była oparta na zrozumieniu, że przychód to realne korzyści majątkowe, a w przypadku odstąpienia od umowy IKZE, korzyści takiej nie ma, gdyż środki są jedynie zwracane podatnikowi, a umowa uznawana jest za niezawartą.
"Jeśli zatem odstąpienie od umowy prowadzenia Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego zawartej na odległość nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o prawach konsumenta, w wyniku czego umowa ta została uznana za niezawartą i otrzymał Pan zwrotnie wpłacone środki, to zgodzić się z Panem należy, że środki te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA