REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odstąpienie od umowy IKZE wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od wpłaconych środków?

umowa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnicy, którzy odstąpili od umowy o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), nie powinni być obciążani podatkiem dochodowym od wpłaconych środków. Organ odwołał się do ustawy o prawach konsumenta, która stanowi, że odstąpienie od umowy na odległość powoduje, że umowa ta jest uznawana za niezawartą.

Odstąpienie od umowy IKZE a skutki podatkowe

We wrześniu wnioskodawca zawarł umowę o prowadzenie IKZE za pośrednictwem środków komunikacji na odległość. Tego samego dnia wpłacił na konto IKZE kwotę 2.500 zł. Jednakże w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, zdecydował się zrezygnować z tej usługi, uzasadniając to brakiem zainteresowania danym instrumentem. W październiku cała wpłacona kwota została zwrócona na jego rachunek bankowy, a umowa została anulowana. Jednakże urząd skarbowy w swoim rozliczeniu rocznym potraktował ww. kwotę jako przychód wnioskodawcy i naliczył od niej podatek według skali podatkowej. W dodatkowych wyjaśnieniach mężczyzna podkreślił, że odstąpienie od umowy dokonane zostało zgodnie z przepisami ustawy o prawach konsumenta. Oznacza to, że umowa ta była traktowana jak niezawarta.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w sytuacji, gdy podatnik korzysta z prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość, powinien być naliczany podatek dochodowy.

W ocenie podatnika urząd skarbowy nie powinien naliczyć podatku dochodowego od kwoty wpłaty, ponieważ odstąpił on od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni zgodnie z przysługującym prawem. Opodatkowanie tych środków jest w jego ocenie sprzeczne z ideą prawa przysługującego w świetle ustawy o prawach konsumentów.

Brak opodatkowania wypłaconych środków z IKZE

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że podatnik, który odstąpił od umowy IKZE zawartej na odległość, nie powinien być obciążany podatkiem dochodowym od wpłaconych środków.

REKLAMA

Organ podatkowy wyjaśnił, że na mocy przepisów prawa, w sytuacji odstąpienia od umowy zawartej na odległość, umowa ta jest uznawana za niezawartą i środki wracają do podatnika w stanie niezmienionym. KIS argumentowała swoją decyzję, odwołując się do przepisów ustawy o prawach konsumenta oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, analizując ich stosowanie w kontekście konkretnego przypadku. Interpretacja organu była oparta na zrozumieniu, że przychód to realne korzyści majątkowe, a w przypadku odstąpienia od umowy IKZE, korzyści takiej nie ma, gdyż środki są jedynie zwracane podatnikowi, a umowa uznawana jest za niezawartą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeśli zatem odstąpienie od umowy prowadzenia Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego zawartej na odległość nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o prawach konsumenta, w wyniku czego umowa ta została uznana za niezawartą i otrzymał Pan zwrotnie wpłacone środki, to zgodzić się z Panem należy, że środki te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.536.2022.2.ENB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA