Czy pośrednictwo w obrocie nieruchomościami podlega opodatkowaniu ryczałtem według stawki 8,5%?
REKLAMA
REKLAMA
Stawka ryczałtu dla pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
Wnioskodawczyni prowadziła działalność pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zarejestrowaną pod kodem PKD 68.31.Z. Jej główną działalnością było pośredniczenie w zawieraniu różnorodnych umów związanych z nieruchomościami i uzyskiwanie za to wynagrodzenia.
REKLAMA
Podatniczka zwróciła się do KIS z pytaniem dotyczącym stawki podatku ryczałtowego, który powinien zostać zastosowany przy rozliczeniach z urzędem skarbowym. Zdaniem wnioskodawczyni, brak jest dokładnych wytycznych dotyczących stawki podatku ryczałtowego dla usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wskazała, że powinna zastosować stawkę 8,5% opierając się na art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa jednoznacznie stwierdziła, że pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, prowadzone przez wnioskodawczynię, powinno być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 15%.
REKLAMA
KIS wskazała, że: "W odniesieniu do świadczonych przez Panią usług wskazać należy, że w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. k ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca wprost wskazał usługi związane z obsługą nieruchomości, świadczone na zlecenie (PKWiU 68.3)." Następnie organ wyjaśnił, że stawką ryczałtu w wysokości 15% została objęta cała grupa PKWiU 68.3, w konsekwencji stawka ta ma zastosowanie do wszystkich klas, kategorii, podkategorii oraz pozycji zawartych w tej grupie, w tym działalności wskazanej przez wnioskodawczynię.
Dla podatniczki oznaczało to, że stawka ryczałtu wynosi 15%, a nie 8,5% jak zakładała. Kluczową kwestią była klasyfikacja działalności na podstawie PKWiU, która określiła właściwą stawkę ryczałtu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.