Czy można uniknąć podatku od darowizny w gotówce?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna w gotówce od siostry dla brata a opodatkowanie
- Darowizna środków pieniężnych nie będzie korzystała ze zwolnienia
Darowizna w gotówce od siostry dla brata a opodatkowanie
Wnioskodawca otrzymał od swojej siostry darowiznę w postaci pewnej sumy pieniężnej w gotówce. Zdecydował się tego samego dnia dokonać wpłaty całej sumy na konto bankowe. Po złożeniu formularza SD-Z2 w urzędzie skarbowym poinformowano go, że darowizna zostanie opodatkowana stawką 7% ze względu na to, że nie można przyjąć darowizny w postaci gotówki.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zaistniałej sytuacji istnieje możliwość zwolnienia od podatku od darowizny otrzymanej kwoty pieniężnej w gotówce, lub dostarczenia np. oświadczenia wypisanego przez darczyńcę w celu potwierdzenia darowizny.
Mężczyzna argumentował, że otrzymał darowiznę w gotówce w niespodziewany sposób i nie miał okazji zapoznać się z przepisami dotyczącymi darowizn w gotówce. Zdecydował się natychmiast wpłacić pieniądze na konto bankowe, aby zabezpieczyć je przed kradzieżą. Uważał, że nie powinien być obciążony podatkiem od darowizny, ponieważ jest to darowizna w grupie podatkowej "0", a jej potwierdzenie mogłoby nastąpić za pomocą oświadczenia darczyńcy (siostry).
Darowizna środków pieniężnych nie będzie korzystała ze zwolnienia
KIS w swojej interpretacji stwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Uzasadniając swoją decyzję, organ podatkowy przywołał przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tymi przepisami, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez darowiznę podlega opodatkowaniu. W przypadku darowizny środków pieniężnych konieczne jest spełnienie warunków, tj. otrzymania darowizny od odpowiedniej osoby, złożenia zgłoszenia o nabyciu, oraz udokumentowania jej otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy lub rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. W opisanej sytuacji środki pieniężne zostały przekazane w gotówce, a dopiero później wpłacone na konto bankowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że dowodem przekazania środków pieniężnych nie może być oświadczenie darczyńcy, a jedynie dokumentacja wskazana w ustawie. Dlatego też darowizna nie podlega zwolnieniu z opodatkowania.
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
REKLAMA
"W opisanej we wniosku sytuacji nie można uznać udokumentowania otrzymania przez Pana środków pieniężnych w sposób określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Jak wynika z opisu sprawy, środki pieniężne zostały Panu przekazane w gotówce. Dopiero później zostały wpłacone na konto przez Pana. Dowodem – dla celów skorzystania ze zwolnienia otrzymanej darowizny – nie może być także oświadczenie darczyńcy o przekazaniu Panu darowizny. Taki sposób działania nie wyczerpuje norm omawianego przepisu. Z opisu stanu faktycznego wprost wynika, że darowiznę otrzymał Pan „do ręki”, a nie w sposób wskazany w ww. przepisie".
W konsekwencji organ podatkowy uznał, że otrzymana od siostry darowizna środków pieniężnych nie będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.