REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi turystyczne świadczone przez izraelską spółkę w Polsce podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce?

wakacje, turystyka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi turystyczne świadczone przez spółkę powinny być opodatkowane w Izraelu, gdzie znajduje się jej główna siedziba i gdzie faktycznie zarządzane są kluczowe aspekty usług.

Usługi turystyczne a kwestia opodatkowania 

Wnioskodawcą jest spółka z siedzibą w Izraelu prowadząca działalność turystyczną w Polsce poprzez swój oddział. Oddział zajmuje się organizacją wyjazdów turystycznych do Polski. W praktyce oznacza to, że wszystkie usługi i dobra kupowane na potrzeby turystów (np. zakwaterowanie, transport, catering, bilety wstępu) są nabywane w Polsce przez oddział. Zarówno główna siedziba spółki w Izraelu, jak i jej oddział w Polsce, angażują się w proces poszukiwania dostawców i negocjowania umów związanych z usługami. Pracownicy oddziału skupiają się głównie na działaniach związanych bezpośrednio z zakupem usług, w tym składaniu zamówień, monitorowaniu i dokonywaniu płatności. Pracownicy oddziału nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami. W siedzibie spółki w Izraelu przygotowywane są oferty dla klientów, zawierane ustalenia i wystawiane są faktury dokumentujące wszystkie usługi turystyczne.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy usługi turystyczne świadczone przez jej oddział w Polsce nie podlegają opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca uważa, że świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

KIS: usługi turystyczne opodatkowane w Izraelu

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że usługi turystyczne nie powinny być opodatkowane VAT w Polsce, natomiast w Izraelu, gdzie spółka ma swoją siedzibę główną. KIS zaznaczyła, że zgodnie z przepisami VAT, stałe miejsce prowadzenia działalności musi brać czynny udział w świadczeniu danej usługi. Jeśli stałe miejsce działalności nie jest zaangażowane w kluczowe lub istotne aspekty usługi, to nie można mówić o jego "uczestnictwie" w transakcji. Organ podatkowy wskazał na różnicę między "świadczeniem usług" a "uczestnictwem" w świadczeniu usług. KIS podkreśliła, że "świadczenie" odnosi się do konkretnych czynności wykonywanych na rzecz klienta, podczas gdy "uczestnictwo" może obejmować bardziej ogólne lub pośrednie działania.

Organ stwierdził, że wszystkie funkcje związane z obsługą klienta, takie jak nawiązywanie kontaktów, obsługa reklamacji czy przyjmowanie płatności, są realizowane przez siedzibę główną spółki w Izraelu, a nie przez oddział w Polsce. KIS uznała, że z siedziby głównej w Izraelu wnioskodawca faktycznie zarządza relacjami z klientami i kluczowymi aspektami usługi. Ponadto, KIS odniosła się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w którym trybunał uznał, że miejsce opodatkowania usług turystycznych powinno być określone na podstawie rzeczywistego miejsca sprzedaży. Organ podkreślił, że rzeczywiste miejsce sprzedaży znajduje się w Izraelu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.332.2023.1.RD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA