REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługa szkolenia tłumaczy z języka angielskiego, może skorzystać ze zwolnienia od VAT?

tłumacz przysięgły
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe skierowane do tłumaczy języka angielskiego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jeśli spełniają warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Szkolenie tłumaczy z języka angielskiego a zwolnienie od VAT

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizacji szkoleń. W trakcie jednego z takich szkoleń, prowadzonego zarówno w języku polskim, jak i angielskim, uczestnicy - tłumacze języka angielskiego - mają możliwość zapoznania się z typowymi zleceniami tłumaczeń stosowanymi w postępowaniu karnym oraz źródłami, z których można przy nich korzystać. Szkolenie prowadzone jest przez tłumaczkę przysięgłą języka angielskiego oraz adwokatkę. Wnioskodawca podkreślił, że nie działa w ramach systemu oświaty ani jako uczelnia, jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk czy instytut badawczy. Nie posiada też akredytacji w zakresie świadczenia usług szkoleniowych zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. Opisane szkolenie nie jest też finansowane w większości ze środków publicznych. Ponadto, usługa ta nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

REKLAMA

Mając powyższe na uwadze, wnioskodawca zastanawiał się, czy oferowana przez niego usługa szkoleniowa, traktowana jako nauka języka obcego, kwalifikuje się do zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. W jego ocenie, szkolenie to powinno korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w tym przepisie.

Usługa szkolenia z języka angielskiego może korzystać ze zwolnienia VAT

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Celem świadczonych usług jest nauka języka obcego, a zatem usługa taka może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

REKLAMA

KIS w swojej interpretacji analizowała różne aspekty przedstawionego przypadku. Organ podkreślił, że przedmiotowe szkolenie nie kwalifikuje się do zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 ani 29 ustawy o VAT, gdyż nie jest prowadzone przez jednostkę oświatową, uczelnię lub inną akredytowaną jednostkę, a także nie jest to usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania. Mimo to organ podatkowy zwrócił uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, który nie posiada jasno zdefiniowanych ograniczeń podmiotowych i który może być interpretowany jako możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT przez podmioty realizujące naukę języków obcych. Ustawa nie precyzuje, jakie języki obce są objęte regulacją, co sugeruje szerokie spektrum możliwości.

"Z opisu sprawy wynika, że usługa szkoleniowa (…) prowadzona przez tłumaczkę przysięgłą języka angielskiego, polega na zapoznaniu uczestników – tłumaczy języka angielskiego – z najczęstszymi zaleceniami tłumaczeń z języka angielskiego w postępowaniu karnym oraz przedstawieniu źródeł, z których należy korzystać w tłumaczeniach. Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku, celem świadczonych przez Państwa usług jest nauka języka obcego, a zatem usługa taka może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy" - podsumował organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.382.2022.2.AA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech w 2025 roku?

Szczegółowo terminy związane z rozliczeniem podatku za rok 2024 w Niemczech, które należy wziąć pod uwagę opisaliśmy poniżej, najważniejszym jednak jest ten dla osób mających obowiązek rozliczenia - upływający 31.07.2025 - dowiedz się więcej na jego temat.

Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

REKLAMA

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

Czy usługi świadczone w aptece w zakresie opieki farmaceutycznej są zwolnione od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi świadczone w aptekach, takie jak szczepienia, konsultacje, przeglądy lekowe, indywidualne plany opieki, badania diagnostyczne i wystawianie recept, są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ usługi te są świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny i mają na celu profilaktykę oraz poprawę zdrowia pacjentów.

REKLAMA