REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługa szkolenia tłumaczy z języka angielskiego, może skorzystać ze zwolnienia od VAT?

tłumacz przysięgły
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe skierowane do tłumaczy języka angielskiego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jeśli spełniają warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Szkolenie tłumaczy z języka angielskiego a zwolnienie od VAT

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizacji szkoleń. W trakcie jednego z takich szkoleń, prowadzonego zarówno w języku polskim, jak i angielskim, uczestnicy - tłumacze języka angielskiego - mają możliwość zapoznania się z typowymi zleceniami tłumaczeń stosowanymi w postępowaniu karnym oraz źródłami, z których można przy nich korzystać. Szkolenie prowadzone jest przez tłumaczkę przysięgłą języka angielskiego oraz adwokatkę. Wnioskodawca podkreślił, że nie działa w ramach systemu oświaty ani jako uczelnia, jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk czy instytut badawczy. Nie posiada też akredytacji w zakresie świadczenia usług szkoleniowych zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. Opisane szkolenie nie jest też finansowane w większości ze środków publicznych. Ponadto, usługa ta nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

REKLAMA

Mając powyższe na uwadze, wnioskodawca zastanawiał się, czy oferowana przez niego usługa szkoleniowa, traktowana jako nauka języka obcego, kwalifikuje się do zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. W jego ocenie, szkolenie to powinno korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w tym przepisie.

Usługa szkolenia z języka angielskiego może korzystać ze zwolnienia VAT

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Celem świadczonych usług jest nauka języka obcego, a zatem usługa taka może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

REKLAMA

KIS w swojej interpretacji analizowała różne aspekty przedstawionego przypadku. Organ podkreślił, że przedmiotowe szkolenie nie kwalifikuje się do zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 ani 29 ustawy o VAT, gdyż nie jest prowadzone przez jednostkę oświatową, uczelnię lub inną akredytowaną jednostkę, a także nie jest to usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania. Mimo to organ podatkowy zwrócił uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, który nie posiada jasno zdefiniowanych ograniczeń podmiotowych i który może być interpretowany jako możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT przez podmioty realizujące naukę języków obcych. Ustawa nie precyzuje, jakie języki obce są objęte regulacją, co sugeruje szerokie spektrum możliwości.

"Z opisu sprawy wynika, że usługa szkoleniowa (…) prowadzona przez tłumaczkę przysięgłą języka angielskiego, polega na zapoznaniu uczestników – tłumaczy języka angielskiego – z najczęstszymi zaleceniami tłumaczeń z języka angielskiego w postępowaniu karnym oraz przedstawieniu źródeł, z których należy korzystać w tłumaczeniach. Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku, celem świadczonych przez Państwa usług jest nauka języka obcego, a zatem usługa taka może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy" - podsumował organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.382.2022.2.AA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA