Czy usługa szkolenia tłumaczy z języka angielskiego, może skorzystać ze zwolnienia od VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Szkolenie tłumaczy z języka angielskiego a zwolnienie od VAT
- Usługa szkolenia z języka angielskiego może korzystać ze zwolnienia VAT
Szkolenie tłumaczy z języka angielskiego a zwolnienie od VAT
Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizacji szkoleń. W trakcie jednego z takich szkoleń, prowadzonego zarówno w języku polskim, jak i angielskim, uczestnicy - tłumacze języka angielskiego - mają możliwość zapoznania się z typowymi zleceniami tłumaczeń stosowanymi w postępowaniu karnym oraz źródłami, z których można przy nich korzystać. Szkolenie prowadzone jest przez tłumaczkę przysięgłą języka angielskiego oraz adwokatkę. Wnioskodawca podkreślił, że nie działa w ramach systemu oświaty ani jako uczelnia, jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk czy instytut badawczy. Nie posiada też akredytacji w zakresie świadczenia usług szkoleniowych zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. Opisane szkolenie nie jest też finansowane w większości ze środków publicznych. Ponadto, usługa ta nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
REKLAMA
Mając powyższe na uwadze, wnioskodawca zastanawiał się, czy oferowana przez niego usługa szkoleniowa, traktowana jako nauka języka obcego, kwalifikuje się do zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. W jego ocenie, szkolenie to powinno korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w tym przepisie.
Usługa szkolenia z języka angielskiego może korzystać ze zwolnienia VAT
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Celem świadczonych usług jest nauka języka obcego, a zatem usługa taka może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.
REKLAMA
KIS w swojej interpretacji analizowała różne aspekty przedstawionego przypadku. Organ podkreślił, że przedmiotowe szkolenie nie kwalifikuje się do zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 ani 29 ustawy o VAT, gdyż nie jest prowadzone przez jednostkę oświatową, uczelnię lub inną akredytowaną jednostkę, a także nie jest to usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania. Mimo to organ podatkowy zwrócił uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, który nie posiada jasno zdefiniowanych ograniczeń podmiotowych i który może być interpretowany jako możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT przez podmioty realizujące naukę języków obcych. Ustawa nie precyzuje, jakie języki obce są objęte regulacją, co sugeruje szerokie spektrum możliwości.
"Z opisu sprawy wynika, że usługa szkoleniowa (…) prowadzona przez tłumaczkę przysięgłą języka angielskiego, polega na zapoznaniu uczestników – tłumaczy języka angielskiego – z najczęstszymi zaleceniami tłumaczeń z języka angielskiego w postępowaniu karnym oraz przedstawieniu źródeł, z których należy korzystać w tłumaczeniach. Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku, celem świadczonych przez Państwa usług jest nauka języka obcego, a zatem usługa taka może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.