REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sąd ma prawo wyłączyć podatek VAT od kosztów dojazdu biegłego sądowego?

biegły sądowy
biegły sądowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że cała wartość usługi opinii biegłego sądowego, obejmująca wynagrodzenie biegłego oraz koszty dodatkowe, jest uwzględniana jako podstawa opodatkowania VAT.

Koszt dojazdu biegłego sądowego a podatek VAT 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, prowadzący działalność gospodarczą jako biegły sądowy w zakresie produkcji grzejników i kotłów centralnego ogrzewania. Wnioskodawca otrzymał zlecenie od sądu na wykonanie opinii sądowej za ustaloną wcześniej kwotę 6600 zł netto plus podatek VAT. Przed rozpoczęciem pracy poinformował sąd o kosztach i uzgodnił kwotę. Po zakończeniu usługi wystawił fakturę na umówioną kwotę. Sąd zweryfikował cenę i przyznał znacznie niższą kwotę, co nie było zgodne z uzgodnieniami. Mężczyzna złożył zażalenie, które również zostało odrzucone przez sąd. Ponadto, sąd wskazał, że wnioskodawca nie powinien doliczać podatku VAT za dojazd i powrót z miejsca oględzin.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy sąd słusznie podzielił koszty usługi na część opodatkowaną VAT i część nieopodatkowaną, oraz czy jego decyzja o wyłączeniu podatku VAT za koszty związane z przejazdem jest zgodna z przepisami. Podatnik jest zdania, że wszystkie koszty związane z wykonaniem opinii sądowej, włącznie z kosztem przejazdu, powinny być objęte podatkiem VAT.

KIS: cała wartość usługi opinii biegłego sądowego podlega VAT

REKLAMA

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. KIS uznała, że w przypadku podziału kosztów usługi na część opodatkowaną VAT i część nieopodatkowaną, sąd musi uwzględniać obowiązujące przepisy prawa oraz argumenty stron postępowania. Jeśli usługa zawiera składniki, które podlegają opodatkowaniu VAT, oraz składniki, które są zwolnione z tego podatku lub nie podlegają opodatkowaniu, to sąd może podzielić koszty usługi na dwie kategorie i zastosować odpowiednie stawki podatku VAT do każdej z nich. Organ podkreślił, że zgodnie z ogólnymi zasadami podatku VAT, koszty, które są bezpośrednio związane z wykonaniem usługi, mogą być uwzględnione w podstawie opodatkowania VAT, jeśli spełniają odpowiednie warunki. Warunki mogą różnić się w zależności od konkretnego rodzaju usługi i sytuacji faktycznej. Wartością graniczną jest to, czy koszty są bezpośrednio związane z wykonaniem danej usługi i czy są niezbędne do jej świadczenia.

KIS uznała, że w przypadku opinii biegłego sądowego, cała wartość usługi, która obejmuje wynagrodzenie biegłego oraz koszty dodatkowe (np. koszty podróży), jest uwzględniana jako podstawa opodatkowania VAT. Oznacza to, że podatek VAT należy naliczać i odprowadzać od całkowitej kwoty, którą biegły sądowy otrzymuje za swoje świadczenie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.370.2022.4.PS

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA