Czy sąd ma prawo wyłączyć podatek VAT od kosztów dojazdu biegłego sądowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Koszt dojazdu biegłego sądowego a podatek VAT
- KIS: cała wartość usługi opinii biegłego sądowego podlega VAT
Koszt dojazdu biegłego sądowego a podatek VAT
Wnioskodawcą jest mężczyzna, prowadzący działalność gospodarczą jako biegły sądowy w zakresie produkcji grzejników i kotłów centralnego ogrzewania. Wnioskodawca otrzymał zlecenie od sądu na wykonanie opinii sądowej za ustaloną wcześniej kwotę 6600 zł netto plus podatek VAT. Przed rozpoczęciem pracy poinformował sąd o kosztach i uzgodnił kwotę. Po zakończeniu usługi wystawił fakturę na umówioną kwotę. Sąd zweryfikował cenę i przyznał znacznie niższą kwotę, co nie było zgodne z uzgodnieniami. Mężczyzna złożył zażalenie, które również zostało odrzucone przez sąd. Ponadto, sąd wskazał, że wnioskodawca nie powinien doliczać podatku VAT za dojazd i powrót z miejsca oględzin.
REKLAMA
Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy sąd słusznie podzielił koszty usługi na część opodatkowaną VAT i część nieopodatkowaną, oraz czy jego decyzja o wyłączeniu podatku VAT za koszty związane z przejazdem jest zgodna z przepisami. Podatnik jest zdania, że wszystkie koszty związane z wykonaniem opinii sądowej, włącznie z kosztem przejazdu, powinny być objęte podatkiem VAT.
KIS: cała wartość usługi opinii biegłego sądowego podlega VAT
REKLAMA
Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. KIS uznała, że w przypadku podziału kosztów usługi na część opodatkowaną VAT i część nieopodatkowaną, sąd musi uwzględniać obowiązujące przepisy prawa oraz argumenty stron postępowania. Jeśli usługa zawiera składniki, które podlegają opodatkowaniu VAT, oraz składniki, które są zwolnione z tego podatku lub nie podlegają opodatkowaniu, to sąd może podzielić koszty usługi na dwie kategorie i zastosować odpowiednie stawki podatku VAT do każdej z nich. Organ podkreślił, że zgodnie z ogólnymi zasadami podatku VAT, koszty, które są bezpośrednio związane z wykonaniem usługi, mogą być uwzględnione w podstawie opodatkowania VAT, jeśli spełniają odpowiednie warunki. Warunki mogą różnić się w zależności od konkretnego rodzaju usługi i sytuacji faktycznej. Wartością graniczną jest to, czy koszty są bezpośrednio związane z wykonaniem danej usługi i czy są niezbędne do jej świadczenia.
KIS uznała, że w przypadku opinii biegłego sądowego, cała wartość usługi, która obejmuje wynagrodzenie biegłego oraz koszty dodatkowe (np. koszty podróży), jest uwzględniana jako podstawa opodatkowania VAT. Oznacza to, że podatek VAT należy naliczać i odprowadzać od całkowitej kwoty, którą biegły sądowy otrzymuje za swoje świadczenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.