Czy opłaty za media i prąd wynikające z umowy najmu są opodatkowane?
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie przychodów z tytułu najmu
Wnioskodawczyni, będąca właścicielką mieszkania, które wynajmuje, odprowadzała podatek od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%. Na podstawie zawartej umowy najmu, wynajmująca otrzymywała od najemcy wynagrodzenie na które składał się czynsz w wysokości 2950 zł oraz dodatkowe kwoty z tytułu opłat za media i energię elektryczną.
REKLAMA
Podatniczka chciała się dowiedzieć czy kwoty otrzymywane z tytułu opłat za media i energię elektryczną powinny być uwzględniane w podstawie do opodatkowania.
Wnioskodawczyni była zdania, że powinna odprowadzać podatek jedynie od kwoty 2950 zł, a kwoty otrzymywane za media i energię elektryczną nie powinny być traktowane jako jej przychód, a tym samym nie powinny być opodatkowane.
Stanowisko organu podatkowego
KIS w odpowiedzi na pytanie wnioskodawczyni wyjaśniła, że wszelkie otrzymywane przez wynajmującą kwoty, w tym również te będące opłatami za media i energię, stanowią jej przychód i podlegają opodatkowaniu.
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 6 ust. 1a ww. ustawy o o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: "Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym."
KIS wskazała, że przychód z najmu jest generowany na podstawie zawartej umowy najmu. KIS zaznaczyła, że różne konstrukcje umów najmu mogą prowadzić do różnych skutków podatkowych. Jeżeli w umowie określono wynagrodzenie z tytułu najmu, otrzymana przez wynajmującą kwota stanowi jej przychód. Opłaty eksploatacyjne i inne podobne koszty, które są pokrywane przez najemcę, nie stanowią przychodu wynajmującego, o ile umowa jasno wskazuje, że to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia, co w opisanej sytuacji nie miało miejsca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.