REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wykupione pojazdy leasingowe mogą być uznane za używane środki trwałe?

samochód, auto, leasing
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do pojazdów, ponieważ były one używane przez podmioty niezwiązane z jej własną działalnością gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy przed ich wykupieniem.

Wykupione pojazdy leasingowe a środki trwałe 

Wnioskodawcą jest spółka, która specjalizuje się w wynajmie różnego rodzaju pojazdów użytkowych. Spółka pozyskuje pojazdy poprzez umowy leasingu (leasing operacyjny), a następnie udostępnia je swoim klientom w ramach wynajmu. Po zakończeniu umów leasingu, spółka wykupuje pojazdy od leasingodawcy i nadal wynajmuje swoim klientom. Przedmiotem wniosku o interpretację podatkową są sytuacje, w których pojazdy, przed ich wykupieniem z leasingu, były używane przez klientów spółki przez co najmniej 6 miesięcy.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy pojazdy wykupione z leasingu po wynajmowaniu przez min. 6 miesięcy, kwalifikują się jako środki trwałe podlegające  stawce amortyzacji według ustawy o CIT. Spółka jest zdania, że pojazdy, po wykupieniu kwalifikują się jako używane środki trwałe według ustawy o CIT.

KIS: brak indywidualnej stawki amortyzacji dla pojazdów spółki

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było błędne. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), kosztami uzyskania przychodów dla podatnika są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów, takich jak związek z działalnością gospodarczą, udokumentowanie, oraz brak wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów. KIS zaznaczyła, że środki trwałe uważa się za używane, jeśli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez inny  podmiot przez co najmniej okres 6 miesięcy. 

Organ podatkowy podkreślił, że pojazdy spółki były leasingowane i wykorzystywane przez klientów w działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy przed ich wykupieniem. KIS uznała, że istotne jest, żeby przed nabyciem środka trwałego był wykorzystywany przez inny niż podatnik podmiot przez określony okres. W związku z tym, gdy pojazdy były używane przez klientów spółki którzy stanowią odrębne podmioty gospodarcze, wnioskodawca nie spełnia wymaganego warunku, ponieważ nie można uznać tych klientów za "inny niż podatnik" podmiot. W tym kontekście "inny niż podatnik" oznacza, że podatnik, który chce zastosować indywidualną stawkę amortyzacji, musi wykazać, że pojazdy były używane przez podmioty, które nie stanowią części jego własnej działalności gospodarczej. KIS podkreśliła, że nie można uznać tych pojazdów za używane środki trwałe w rozumieniu art. 16j ust. 2 pkt 1 CIT, co oznacza, że nie należy stosować indywidualnej stawki amortyzacji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.67.2022.1.JF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA