REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychody wspólnoty mieszkaniowej z wynajmu lokali użytkowych i miejsc postojowych podlegają opodatkowaniu?

mieszkania rynek mieszkaniowy
mieszkania rynek mieszkaniowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  dochody z najmu lokali mieszkalnych mogą być zwolnione z podatku, jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Organ podkreślił, że dochody z najmu lokali użytkowych oraz od osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, nie podlegają zwolnieniu i muszą być opodatkowane.

Wynajem lokali użytkowych i miejsc postojowych a CIT

Wnioskodawcą jest wspólnota mieszkaniowa, która generuje przychody z różnych źródeł, takie jak zaliczki od właścicieli lokali, wpłaty na fundusz remontowy, opłaty od najemców, otrzymane odsetki oraz odszkodowania. Wydatki  ponoszone przez wspólnotę to przede wszystkim wydatki związane z zużyciem wody, odprowadzaniem ścieków, kosztami ogrzewania oraz wywozem nieczystości. Ponadto, wspólnota ponosi wszelkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, takie jak ubezpieczenie, wynagrodzenie administratora, konserwacja, naprawy, sprzątanie, oraz okresowe przeglądy budynku. 

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa zadała pytanie KIS czy należy opodatkować przychody z wynajmu pomieszczeń, miejsc postojowych i gruntu. Wnioskodawca uważa, że otrzymany przychód nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, ponieważ nie jest związany z zarządzaniem zasobami mieszkalnymi. Mimo przeznaczenia na fundusz remontowy, wspólnota regularnie odprowadza podatek dochodowy.

KIS: różnice w opodatkowaniu dochodów z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy uznał, że wspólnota postąpiła prawidłowo w zakresie odprowadzania podatku od wpłat najmu od właścicieli lokali mieszkalnych, ponieważ dochody są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Jednakże, w przypadku dochodów z najmu lokali użytkowych oraz dochodów z najmu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, konieczne jest obliczenie i odprowadzenie podatku dochodowego od tych dochodów, ponieważ nie kwalifikują się one do zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

KIS zaznaczyła, że dochody uzyskane z wpłat mogą podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych  jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Zasoby mieszkaniowe obejmują lokal mieszkalny oraz elementy budynku i urządzenia, które służą mieszkańcom do korzystania z mieszkań. Organ stwierdził, że prawidłowe jest opodatkowanie dochodów, które rzeczywiście są związane z utrzymaniem i zarządzaniem nieruchomościami mieszkalnymi. 

Organ stwierdził, że lokale użytkowe nie spełniają definicji zasobów mieszkaniowych, ponieważ nie są przeznaczone do celów mieszkalnych, a zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Lokale użytkowe stanowią odrębny rodzaj nieruchomości, które mogą być wykorzystywane na cele komercyjne lub usługowe. KIS uznała, że dochody z najmu lokali użytkowych nie kwalifikują się do zwolnienia z podatku, w takim przypadku, prawidłowe jest ich opodatkowanie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.551.2022.2.AN

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA

    Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

    Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

    Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

    REKLAMA

    Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

    Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    REKLAMA