REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychody wspólnoty mieszkaniowej z wynajmu lokali użytkowych i miejsc postojowych podlegają opodatkowaniu?

mieszkania rynek mieszkaniowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  dochody z najmu lokali mieszkalnych mogą być zwolnione z podatku, jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Organ podkreślił, że dochody z najmu lokali użytkowych oraz od osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, nie podlegają zwolnieniu i muszą być opodatkowane.

Wynajem lokali użytkowych i miejsc postojowych a CIT

Wnioskodawcą jest wspólnota mieszkaniowa, która generuje przychody z różnych źródeł, takie jak zaliczki od właścicieli lokali, wpłaty na fundusz remontowy, opłaty od najemców, otrzymane odsetki oraz odszkodowania. Wydatki  ponoszone przez wspólnotę to przede wszystkim wydatki związane z zużyciem wody, odprowadzaniem ścieków, kosztami ogrzewania oraz wywozem nieczystości. Ponadto, wspólnota ponosi wszelkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, takie jak ubezpieczenie, wynagrodzenie administratora, konserwacja, naprawy, sprzątanie, oraz okresowe przeglądy budynku. 

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa zadała pytanie KIS czy należy opodatkować przychody z wynajmu pomieszczeń, miejsc postojowych i gruntu. Wnioskodawca uważa, że otrzymany przychód nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, ponieważ nie jest związany z zarządzaniem zasobami mieszkalnymi. Mimo przeznaczenia na fundusz remontowy, wspólnota regularnie odprowadza podatek dochodowy.

KIS: różnice w opodatkowaniu dochodów z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy uznał, że wspólnota postąpiła prawidłowo w zakresie odprowadzania podatku od wpłat najmu od właścicieli lokali mieszkalnych, ponieważ dochody są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Jednakże, w przypadku dochodów z najmu lokali użytkowych oraz dochodów z najmu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, konieczne jest obliczenie i odprowadzenie podatku dochodowego od tych dochodów, ponieważ nie kwalifikują się one do zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

KIS zaznaczyła, że dochody uzyskane z wpłat mogą podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych  jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Zasoby mieszkaniowe obejmują lokal mieszkalny oraz elementy budynku i urządzenia, które służą mieszkańcom do korzystania z mieszkań. Organ stwierdził, że prawidłowe jest opodatkowanie dochodów, które rzeczywiście są związane z utrzymaniem i zarządzaniem nieruchomościami mieszkalnymi. 

Organ stwierdził, że lokale użytkowe nie spełniają definicji zasobów mieszkaniowych, ponieważ nie są przeznaczone do celów mieszkalnych, a zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Lokale użytkowe stanowią odrębny rodzaj nieruchomości, które mogą być wykorzystywane na cele komercyjne lub usługowe. KIS uznała, że dochody z najmu lokali użytkowych nie kwalifikują się do zwolnienia z podatku, w takim przypadku, prawidłowe jest ich opodatkowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.551.2022.2.AN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA