REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niedopełnienie formalności bankowych może prowadzić do opodatkowania otrzymanej darowizny?

Darowizna w transzach i zgłoszenie SD-Z2
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.

Skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych od matki

Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę środków pieniężnych od matki i przesłała drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego druk SD-Z2. Urząd skarbowy zwrócił się do podatniczki z informacją, że powinna złożyć druk SD-3 i uregulować podatek od darowizny, ponieważ wpłaciła darowiznę na swoje konto. Kobieta nie zawarła z matką pisemnej umowy darowizny, ale dysponuje pisemnym oświadczeniem, w którym matka jednoznacznie potwierdziła, że przekazane środki pieniężne to darowizna. Matka wnioskodawczyni wypłaciła środki pieniężne ze swojego konta bankowego i od razu przekazała je córce w banku, w obecności pracownika oddziału. Pieniądze ani nie opuściły budynku, ani rąk pracownika banku. Następnie wnioskodawczyni w obecności matki wpłaciła środki pieniężne niezwłocznie na swoje konto. Transakcja ta miała miejsce zaledwie kilka minut później.

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zaistniałej sytuacji musi złożyć druk SD-3 i zapłacić podatek od uzyskanej darowizny, czy jednak powinna zostać zwolniona z opłacenia podatku w związku ze złożonym drukiem SD-Z2.

Kobieta była zdania, że powinna zostać zwolniona z konieczności zapłaty podatku od darowizny na podstawie złożonego druku SD-Z2, gdyż z załączonych dokumentów, tj. potwierdzeń wypłaty i wpłaty (które wydarzyły się w krótkim odstępie czasu) oraz oświadczenia podpisanego przez matkę wynika, że była ona obecna przy wpłacie darowizny. Argumentowała, że powyższe czynności bezsprzecznie potwierdzają wolę darczyńcy o przekazaniu darowizny obdarowanemu i jednocześnie pozwalają na jasną identyfikację stron przedmiotowej transakcji.

KIS: darowizna nie korzysta ze zwolnienia od podatku

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię za nieprawidłowe. Zdaniem organu, podatniczka nie spełniła wszystkich warunków do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych od matki. Organ podatkowy wskazał konieczność złożenia zeznania podatkowego na formularzu SD-3 i opodatkowania darowizny na zasadach ogólnych.

KIS oparła swoje stanowisko na przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zaznaczyła, że zgodnie z tymi przepisami, aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych, konieczne jest spełnienie wszystkich warunków określonych w ustawie. Wskazała, że zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwolnienie dotyczy nabycia środków pieniężnych od jednej z określonych w ustawie osób, pod warunkiem złożenia zgłoszenia o nabyciu własności tych środków i udokumentowania otrzymania ich dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy lub inny niż płatniczy rachunek w banku, lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Organ podkreślił, że warunkiem jest udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych w określony sposób, tj. za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy wyjaśnił, że dla skorzystania ze zwolnienia konieczne jest spełnienie wszystkich warunków z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co w tym przypadku nie miało miejsca. Wnioskodawczyni, będąca właścicielem środków, wpłaciła je na własne konto, co nie jest tożsame z przelewem bankowym od darczyńcy. Taka forma przekazania środków nie została przewidziana przez ustawę jako spełniająca warunki zwolnienia.

"A zatem, skoro otrzymana darowizna środków pieniężnych nie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, powinna Pani złożyć zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 2068) i wykazać w nim nabycie środków pieniężnych od matki" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.180.2023.3.ASZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA