REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niedopełnienie formalności bankowych może prowadzić do opodatkowania otrzymanej darowizny?

Darowizna w transzach i zgłoszenie SD-Z2
Darowizna w transzach i zgłoszenie SD-Z2
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.

Skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych od matki

REKLAMA

Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę środków pieniężnych od matki i przesłała drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego druk SD-Z2. Urząd skarbowy zwrócił się do podatniczki z informacją, że powinna złożyć druk SD-3 i uregulować podatek od darowizny, ponieważ wpłaciła darowiznę na swoje konto. Kobieta nie zawarła z matką pisemnej umowy darowizny, ale dysponuje pisemnym oświadczeniem, w którym matka jednoznacznie potwierdziła, że przekazane środki pieniężne to darowizna. Matka wnioskodawczyni wypłaciła środki pieniężne ze swojego konta bankowego i od razu przekazała je córce w banku, w obecności pracownika oddziału. Pieniądze ani nie opuściły budynku, ani rąk pracownika banku. Następnie wnioskodawczyni w obecności matki wpłaciła środki pieniężne niezwłocznie na swoje konto. Transakcja ta miała miejsce zaledwie kilka minut później.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zaistniałej sytuacji musi złożyć druk SD-3 i zapłacić podatek od uzyskanej darowizny, czy jednak powinna zostać zwolniona z opłacenia podatku w związku ze złożonym drukiem SD-Z2.

Kobieta była zdania, że powinna zostać zwolniona z konieczności zapłaty podatku od darowizny na podstawie złożonego druku SD-Z2, gdyż z załączonych dokumentów, tj. potwierdzeń wypłaty i wpłaty (które wydarzyły się w krótkim odstępie czasu) oraz oświadczenia podpisanego przez matkę wynika, że była ona obecna przy wpłacie darowizny. Argumentowała, że powyższe czynności bezsprzecznie potwierdzają wolę darczyńcy o przekazaniu darowizny obdarowanemu i jednocześnie pozwalają na jasną identyfikację stron przedmiotowej transakcji.

KIS: darowizna nie korzysta ze zwolnienia od podatku

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię za nieprawidłowe. Zdaniem organu, podatniczka nie spełniła wszystkich warunków do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych od matki. Organ podatkowy wskazał konieczność złożenia zeznania podatkowego na formularzu SD-3 i opodatkowania darowizny na zasadach ogólnych.

KIS oparła swoje stanowisko na przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zaznaczyła, że zgodnie z tymi przepisami, aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych, konieczne jest spełnienie wszystkich warunków określonych w ustawie. Wskazała, że zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwolnienie dotyczy nabycia środków pieniężnych od jednej z określonych w ustawie osób, pod warunkiem złożenia zgłoszenia o nabyciu własności tych środków i udokumentowania otrzymania ich dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy lub inny niż płatniczy rachunek w banku, lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Organ podkreślił, że warunkiem jest udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych w określony sposób, tj. za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego.

Organ podatkowy wyjaśnił, że dla skorzystania ze zwolnienia konieczne jest spełnienie wszystkich warunków z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co w tym przypadku nie miało miejsca. Wnioskodawczyni, będąca właścicielem środków, wpłaciła je na własne konto, co nie jest tożsame z przelewem bankowym od darczyńcy. Taka forma przekazania środków nie została przewidziana przez ustawę jako spełniająca warunki zwolnienia.

"A zatem, skoro otrzymana darowizna środków pieniężnych nie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, powinna Pani złożyć zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 2068) i wykazać w nim nabycie środków pieniężnych od matki" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.180.2023.3.ASZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA