REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można kontynuować amortyzację otrzymanych w darowiźnie środków trwałych?

amortyzacja
amortyzacja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez darczyńcę wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.

Darowizna środków trwałych a kontynuacja amortyzacji

Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, świadcząc usługi instalacji elektrycznych i kompleksowych prac budowlanych. Planuje przyjąć w drodze darowizny przedsiębiorstwo od swojej córki, które oferuje usługi budowlane jako wykonawca generalny oraz jako podwykonawca. W skład przedsiębiorstwa wchodzą różne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które nie są w pełni zamortyzowane. Przedsiębiorca po dokonaniu darowizny zamierza kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przez córkę, w związku z czym wszystkie otrzymane w drodze darowizny składniki majątku jej przedsiębiorstwa będą dalej wykorzystywane.

REKLAMA

Podatnik był zdania, że będzie mógł kontynuować amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w drodze darowizny, które były przez darczyńcę wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

KIS: można kontynuować amortyzację środków trwałych

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawca będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez darczyńcę wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.

Organ podatkowy zwrócił uwagę na przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte w drodze darowizny. Wskazał, że możliwość kontynuowania amortyzacji przez wnioskodawcę jest uzależniona od tego, czy darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku. 

KIS odwołała się do art. 23 ust. 9 ustawy o PIT, który przewiduje, że wnioskodawca może kontynuować amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o ile darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. Zgodnie z tym przepisem, środki te, jeżeli nie zostały całkowicie zamortyzowane przez darczyńcę do dnia darowizny, mogą być dalej amortyzowane przez obdarowanego, który przejął te środki w drodze darowizny.

W świetle przedstawionych przepisów podatnik, który otrzymał środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w drodze darowizny, które nie zostały w pełni zamortyzowane, ma prawo do kontynuowania amortyzacji tych składników majątku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.460.2022.1.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA