Czy wynagrodzenie otrzymane za zrzeczenie się dożywotniej służebności mieszkania podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Zrzeczenie się za wynagrodzeniem dożywotniej służebności mieszkania
We wrześniu 2012 r. przed notariuszem małżonkowie A i B ustanowili na nieruchomości dożywotnią i nieodpłatną służebność mieszkania na rzecz wnioskodawców. W styczniu 2022 r. przed notariuszem wnioskodawcy zrzekli się za wynagrodzeniem w wysokości 40 000 zł dożywotniej służebności osobistej mieszkania, wobec czego wyrazili zgodę na wykreślenie z działu III tej Księgi Wieczystej służebności osobistej mieszkania, ustanowionej na ich rzecz wraz ze wszystkimi odnoszącymi się do niej wpisami. Zainteresowani powzięli wątpliwość, czy w przedstawionym stanie faktycznym są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
REKLAMA
W związku z tym zwrócili się do organu podatkowego z pytaniem, czy w takim przypadku muszą zapłacić podatek.
Wnioskodawcy argumentowali, że nie powinni płacić podatku od otrzymanej kwoty 40 000 zł, ponieważ wynagrodzenie to pokrywało koszty, jakie przez 10 lat ponieśli, mieszkając w mieszkaniu, którego dotyczyła służebność.
Wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności podlega opodatkowaniu PIT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że otrzymane przez wnioskodawców wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności mieszkania stanowi dla nich przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu.
KIS zwróciła uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w ustawie, podlegają opodatkowaniu. W świetle przepisów otrzymane wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności mieszkania stanowi dla wnioskodawców przysporzenie majątkowe i powinno zostać zakwalifikowane jako przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu.
"Wobec powyższego są Państwo zobowiązani zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z otrzymaniem ww. kwoty. W przedmiotowej sprawie, tak jak Państwo wskazali w uzupełnieniu wniosku, wynagrodzenie to zostało Państwu wypłacone z tytułu zrzeczenia się dożywotniej służebności osobistej mieszkania" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.