REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie otrzymane za zrzeczenie się dożywotniej służebności mieszkania podlega opodatkowaniu?

pieniądze kobieta mężczyzna małżeństwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie otrzymane za zrzeczenie się dożywotniej służebności mieszkania stanowi przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

Zrzeczenie się za wynagrodzeniem dożywotniej służebności mieszkania

We wrześniu 2012 r. przed notariuszem małżonkowie A i B ustanowili na nieruchomości dożywotnią i nieodpłatną służebność mieszkania na rzecz wnioskodawców. W styczniu 2022 r. przed notariuszem wnioskodawcy zrzekli się za wynagrodzeniem w wysokości 40 000 zł dożywotniej służebności osobistej mieszkania, wobec czego wyrazili zgodę na wykreślenie z działu III tej Księgi Wieczystej służebności osobistej mieszkania, ustanowionej na ich rzecz wraz ze wszystkimi odnoszącymi się do niej wpisami. Zainteresowani powzięli wątpliwość, czy w przedstawionym stanie faktycznym są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA

W związku z tym zwrócili się do organu podatkowego z pytaniem, czy w takim przypadku muszą zapłacić podatek.

Wnioskodawcy argumentowali, że nie powinni płacić podatku od otrzymanej kwoty 40 000 zł, ponieważ wynagrodzenie to pokrywało koszty, jakie przez 10 lat ponieśli, mieszkając w mieszkaniu, którego dotyczyła służebność.

Wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności podlega opodatkowaniu PIT

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że otrzymane przez wnioskodawców wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności mieszkania stanowi dla nich przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu.

KIS zwróciła uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w ustawie, podlegają opodatkowaniu. W świetle przepisów otrzymane wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności mieszkania stanowi dla wnioskodawców przysporzenie majątkowe i powinno zostać zakwalifikowane jako przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wobec powyższego są Państwo zobowiązani zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z otrzymaniem ww. kwoty. W przedmiotowej sprawie, tak jak Państwo wskazali w uzupełnieniu wniosku, wynagrodzenie to zostało Państwu wypłacone z tytułu zrzeczenia się dożywotniej służebności osobistej mieszkania" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.443.2023.1.KC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA