REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa w darowiźnie podlega opodatkowaniu?

Pytanie
Pytanie

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację w kwestii opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa, wyjaśniając, że darczyńca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem swojej firmy w formie darowizny.

Darowizna całego przedsiębiorstwa na rzecz syna

Wnioskodawczyni prowadzi wraz z mężem działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i planuje przekazać w formie darowizny przedsiębiorstwo tej spółki synowi, który rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej. Kobieta wskazała, że umowa darowizny przedsiębiorstwa będzie spełniać przesłanki z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a przekazanie przedsiębiorstwa synowi będzie dokonane nieodpłatnie.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy darowizna całego przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów k.c., będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla darczyńcy.

Podatniczka uważała, że planowana darowizna na rzecz syna nie będzie podlegać po jej stronie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Darczyńca nie podlega opodatkowaniu

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna przedsiębiorstwa dokonana przez darczyńcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zwrócił uwagę, że darowizna jest czynnością nieodpłatną i nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych ani innego przysporzenia majątkowego w zamian za darowiznę, dlatego nie powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z tego samego powodu, darowizna przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn.

W swojej interpretacji KIS przywołała art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie, z którym: "obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych". Na podstawie powyższego organ uznał, że dla wnioskodawczyni (darczyńcy) darowizna przedsiębiorstwa nie jest czynnością, do której mają zastosowanie przepisy o podatku od spadków i darowizn, a brak opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynika z tego, że darowizna jest czynnością nieodpłatną i nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Na podstawie przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących przepisów prawa stwierdzam, że darowizna przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie będzie podlegała u Pani, jako darczyńcy, podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Reasumując – darowizna całego przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie będzie podlegała u Pani, która jest darczyńcą, podatkowi dochodowemu od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.537.2022.2.IM

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA