REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi świadczone na rzecz greckiego kontrahenta podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce?

grecja flaga grecka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi świadczone na rzecz greckiego kontrahenta, będącego czynnym płatnikiem VAT UE, nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Obowiązek podatkowy przechodzi na greckiego kontrahenta, a usługa opodatkowana jest w miejscu jego siedziby – tj. w Grecji.

Usługi na rzecz greckiego kontrahenta a VAT w Polsce

Wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący czynnym płatnikiem VAT, jak również zarejestrowany do VAT UE, planuje rozpoczęcie współpracy z grecką spółką akcyjną, która również jest czynnym płatnikiem VAT UE. Usługi na rzecz nabywcy, będą świadczone w kraju, gdzie ma siedzibę tj. Grecja.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, usługi, które zamierza świadczyć dla spółki greckiej, podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

Przedsiębiorca był zdania, że świadczone usługi nie podlegają VAT w Polsce. Jego zdaniem, mając na uwadze art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług jest kraj siedziby nabywcy, czyli Grecja. Tym samym, na podstawie mechanizmu odwrotnego obciążenia (reverse charge), to nabywca w Grecji powinien odprowadzić odpowiedni podatek.

Opodatkowanie usług w miejscu siedziby kontrahenta

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji indywidualnej wskazano na odpowiednie przepisy ustawy o VAT, które definiują podatników oraz działalność gospodarczą. W szczególności KIS odniosła się do art. 28b ust. 1 ww. ustawy, który jasno wskazuje, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik – usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

W dalszej części uzasadnienia organ podatkowy powołał się na art. 44 Dyrektywy 2006/112/WE, który jest zgodny z polskimi regulacjami i również określa, że miejscem świadczenia usług jest siedziba usługobiorcy. Zgodnie z tymi regulacjami, skoro usługi są świadczone na rzecz greckiego podatnika, to zgodnie z zasadami Wspólnoty Europejskiej, wszelkie obowiązki podatkowe przenoszą się na terytorium Grecji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Z opisu sprawy wynika, że pana kontrahent z Grecji jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy. Z opisu sprawy wynika wprost, że prowadzi on działalność gospodarczą, nawet jednak, gdyby jej nie prowadził, zastosowanie znalazłby przepis art. 28a pkt 1 lit. b ustawy – jest on bowiem osobą prawną (spółką akcyjną) zidentyfikowaną do celów podatku lub podatku od wartości dodanej (rejestracja VAT UE, którą zweryfikował pan w systemie VIES). Jednocześnie dla usług świadczonych przez Pana nie przewidziano szczególnych zasad określenia miejsca ich świadczenia. Zatem w tym przypadku w celu określenia miejsca świadczenia usług zastosowanie znajdzie wskazana zasada ogólna z art. 28b ustawy, w związku z tym świadczenie usług na rzecz tego kontrahenta jest opodatkowane w miejscu jego siedziby – tj. w Grecji".

"Tym samym Pana stanowisko w zakresie sformułowanego pytania należy uznać za prawidłowe" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.315.2023.1.PJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA