REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kserokopie dokumentów podlegają VAT?

dokumenty, xero
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) organy samorządu terytorialnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku wykonywania czynności związanych z administracją samorządową. 

Kserowanie akt w starostwie a zwolnione z VAT

Wnioskodawcą jest zarząd powiatu, który prowadzi postępowania administracyjne takie jak wydawanie pozwoleń na budowę. Organy powiatu są zobowiązane do przestrzegania przepisów prawa, takich jak prawo budowlane. W ramach tych procedur organy gromadzą dokumenty, takie jak projekty budowlane, które mogą być przedmiotem wniosków o udostępnienie kopii przez strony postępowania. Organ ma obowiązek zapewnić stronom możliwość dostępu do tych dokumentów i ewentualnie sporządzenia kopii, jeśli jest to możliwe. Cały proces ma na celu zapewnienie przejrzystości i uczciwości postępowania administracyjnego oraz umożliwienie stronom dostępu do niezbędnych dokumentów w celu ochrony ich praw i interesów.

REKLAMA

Zarząd powiatu skierował pytanie do KIS czy kserowanie akt sprawy przez pracowników starostwa powiatowego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest zdania, że świadczone czynności nie podlegają VAT.

KIS: kserowanie akt sprawy w starostwie powiatowym nie podlega VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez zarząd powiatu było prawidłowe. KIS uznała, że organy samorządu terytorialnego są wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT w przypadku wykonywania czynności związanych z administracją samorządową na podstawie odrębnych przepisów prawa, takich jak kodeks postępowania administracyjnego. W związku z tym, sporządzanie kserokopii akt sprawy na wniosek strony nie podlega opodatkowaniu VAT. KIS wyjaśniła, że zgodnie z przepisami, podatkiem od towarów i usług (VAT) objęte są odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego, takich jak starostwo powiatowe, istnieje pewna klauzula wyłączająca z kategorii podatników podatku VAT w określonych sytuacjach.

KIS zaznaczyła, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa nie są uważane za podatników podatku VAT w związku z określonymi działaniami. Organ podatkowy podkreślił, że w przypadku starostwa powiatowego, jednym z jego zadań było prowadzenie postępowań administracyjnych, w tym wydawanie decyzji administracyjnych, na przykład decyzji o pozwoleniu na budowę. W ramach tych postępowań organ gromadził dokumenty, w tym projekty budowlane, które były często żądane przez strony postępowania w formie kserokopii.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.449.2023.2.MK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA