REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kserokopie dokumentów podlegają VAT?

dokumenty, xero
dokumenty, xero
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) organy samorządu terytorialnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku wykonywania czynności związanych z administracją samorządową. 

Kserowanie akt w starostwie a zwolnione z VAT

REKLAMA

Wnioskodawcą jest zarząd powiatu, który prowadzi postępowania administracyjne takie jak wydawanie pozwoleń na budowę. Organy powiatu są zobowiązane do przestrzegania przepisów prawa, takich jak prawo budowlane. W ramach tych procedur organy gromadzą dokumenty, takie jak projekty budowlane, które mogą być przedmiotem wniosków o udostępnienie kopii przez strony postępowania. Organ ma obowiązek zapewnić stronom możliwość dostępu do tych dokumentów i ewentualnie sporządzenia kopii, jeśli jest to możliwe. Cały proces ma na celu zapewnienie przejrzystości i uczciwości postępowania administracyjnego oraz umożliwienie stronom dostępu do niezbędnych dokumentów w celu ochrony ich praw i interesów.

REKLAMA

Zarząd powiatu skierował pytanie do KIS czy kserowanie akt sprawy przez pracowników starostwa powiatowego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest zdania, że świadczone czynności nie podlegają VAT.

KIS: kserowanie akt sprawy w starostwie powiatowym nie podlega VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez zarząd powiatu było prawidłowe. KIS uznała, że organy samorządu terytorialnego są wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT w przypadku wykonywania czynności związanych z administracją samorządową na podstawie odrębnych przepisów prawa, takich jak kodeks postępowania administracyjnego. W związku z tym, sporządzanie kserokopii akt sprawy na wniosek strony nie podlega opodatkowaniu VAT. KIS wyjaśniła, że zgodnie z przepisami, podatkiem od towarów i usług (VAT) objęte są odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego, takich jak starostwo powiatowe, istnieje pewna klauzula wyłączająca z kategorii podatników podatku VAT w określonych sytuacjach.

KIS zaznaczyła, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa nie są uważane za podatników podatku VAT w związku z określonymi działaniami. Organ podatkowy podkreślił, że w przypadku starostwa powiatowego, jednym z jego zadań było prowadzenie postępowań administracyjnych, w tym wydawanie decyzji administracyjnych, na przykład decyzji o pozwoleniu na budowę. W ramach tych postępowań organ gromadził dokumenty, w tym projekty budowlane, które były często żądane przez strony postępowania w formie kserokopii.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.449.2023.2.MK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA