Czy matka samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z ulgi prorodzinnej w całości?
REKLAMA
REKLAMA
Matka samotnie wychowująca dzieci a ulga prorodzinna
Wnioskodawczyni od 2011 r. samotnie wychowuje troje dzieci. W 2013 r. uzyskała wyrok rozwodowy, w którym władza rodzicielska nad dziećmi została przyznana wyłącznie jej, jednocześnie ograniczając ją ojcu dzieci. Mężczyzna ma sporadyczny kontakt z najmłodszą córką. Od momentu rozwodu, ojciec dzieci podejmuje działania utrudniające życie wnioskodawczyni, m.in. bezprawnie korzysta z ulgi prorodzinnej. W związku z powyższym, w ciągu ostatnich lat, po złożeniu zeznania PIT, podatniczka była wielokrotnie wzywana do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia sytuacji i dokonania korekty zeznania.
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przedstawionej sytuacji ulga prorodzinna należy jej się w 100% na troje dzieci.
Kobieta była zdania, że osobie, która w całości wykonuje opiekę nad dziećmi i się nimi zajmuje, należy się możliwość zwrotu ulgi prorodzinnej na troje dzieci w całości.
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości
REKLAMA
Dyrektor KIS zgodził się z przedstawionym stanowiskiem i potwierdził możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości przez matkę trójki małoletnich dzieci, w stosunku do których sprawuje ona władzę rodzicielską oraz faktyczną pieczę nad nimi, ich potrzebami i wychowaniem.
Organ podatkowy wskazał, że w świetle przepisów prawa oraz opisanego zdarzenia, jasno wynika, że wnioskodawczyni, jako jedyna opiekunka dzieci, ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej. Ojciec dzieci, mimo formalnych praw do kontaktów, nie uczestniczy w życiu dzieci, nie zajmuje się nimi, ani nie wspiera ich finansowo. Dlatego podatniczce przysługuje prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości, czyli 100%. Takie odliczenie wynika z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na troje małoletnich dzieci, a jego wartość jest ustalana zgodnie z art. 27f ust. 2 tej samej ustawy.
"W świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz zacytowanych wyżej przepisów prawa uznać należy, że skoro ojciec dzieci nie mieszka z Panią i z dziećmi, ma tylko kontakt z najmłodszą córką, nie sprawuje pieczy nad dziećmi, nie zajmuje się nimi, nie uczestniczy w podejmowaniu istotnych decyzji względem dzieci i nie zabezpiecza ich potrzeb bytowych, nie płaci na nie alimentów, a dzieci zamieszkują z Panią i to Pani zajmuje się ich wychowaniem, dba o ich zdrowie i bezpieczeństwo, uczestniczy w ich życiu szkolnym i pozaszkolnym, to wyłącznie Pani za 2023 r. przysługiwać będzie prawo do dokonania odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej, wynikającej z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na troje małoletnich dzieci w pełnej wysokości, tj. 100% kwoty, ustalonej zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.