REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup okularów biurowych może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu?

okulary monitor
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup specjalnych okularów biurowych przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą nie może być zaliczony do podatkowych kosztów uzyskania przychodu oraz nie można odliczyć VAT-u z faktury dotyczącej tego zakupu.

Zakup nowej pary okularów a koszty uzyskania przychodu

Wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, specjalizuje się w świadczeniu usług prawniczych, głównie wykorzystując sprzęt komputerowy. Problemem zainteresowanego były dolegliwości związane z przemęczeniem oczu, suchością i zaczerwienieniem. Podatnik zdecydował się więc na zakup specjalnych okularów biurowych, które zakupił przed założeniem działalności gospodarczej, a które miały pomóc mu zwalczyć te problemy. Mężczyzna podkreślił, że nie rozpoznał ich jako kosztu uzyskania przychodów, ani nie odliczył od nich podatku VAT, natomiast zastanawia się nad taką możliwością przy zakupie kolejnej pary okularów biurowych. 

REKLAMA

Zainteresowany chciał dowiedzieć się, czy zakup nowych okularów biurowych może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu oraz, czy może odliczyć VAT z faktury związanej z tym zakupem.

Podatnik argumentował, że okulary są niezbędne do efektywnego wykonywania pracy, a ich brak negatywnie wpływałby na jego działalność, prowadząc do częstszych przerw i obniżenia efektywności. Twierdził, że specjalne okulary biurowe, które blokują niebieskie światło emitowane przez ekrany, różnią się od zwykłych okularów korekcyjnych i przyczyniają się do poprawy jakości wykonywanej pracy oraz zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Zakup okularów biurowych nie ma wpływu na wysokość przychodów

Dyrektor KIS nie zgodził się z przedstawionym stanowiskiem, argumentując, że głównym celem zakupu okularów jest ochrona zdrowia wnioskodawcy, a nie osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej.

Organ podatkowy wyjaśnił, że wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. KIS zauważyła, że opisany w stanie faktycznym zakup jest uwarunkowany stanem zdrowia podatnika, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

REKLAMA

"Moim zdaniem, poniesienie wydatków na zakup okularów biurowych nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. A zatem wydatek poniesiony na zakup okularów biurowych do pracy przy komputerze nie może zostać zakwalifikowany jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

W związku z powyższym organ uznał, że wnioskodawca, mimo że wykorzystuje okulary biurowe w swojej działalności gospodarczej, nie może zaliczyć ich zakupu do kosztów uzyskania przychodu, ani odliczyć VAT-u z faktury zakupu, jako że wydatek ten jest uważany za osobisty i zdrowotny, a nie bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą.

"Reasumując – nie będzie Pan mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupu nowej pary okularów biurowych (soczewek wraz z oprawami okularowymi)" - podsumował organ.

Źródło: Koszty uzyskania przychodu - zakup nowej pary okularów biurowych (soczewki wraz z oprawami okularowymi). - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.583.2023.1.KD - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA