REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rozpoznać przychód z pakietów usług dla automatyki przemysłowej?

automatyka przemysłowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychód z tytułu sprzedaży pakietów usług powinien być rozpoznany w momencie wystawienia faktury za zakupiony pakiet lub w momencie uregulowania płatności przez klienta przed datą wystawienia faktury.

Pakiet usług a rozpoznanie przychodu 

Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się automatyką przemysłową oraz planuje rozszerzyć swoją ofertę o pakiety usług dla klientów. Pakiety usług będą obejmować różne rodzaje pomiarów i analiz, w tym pomiary zakłóceń EMC, pomiary i analizę wibracji IG, oraz pomiary weryfikacyjne instalacji falownikowej. Klienci będą mieli możliwość zakupu pakietów usług, w których określona będzie liczba godzin, które będą mogli wykorzystać na usługi zawarte w danym pakiecie. Spółka będzie wystawiała faktury sprzedaży klientom za zakupione pakiety usług.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS kiedy powinna rozpoznać przychód. Wnioskodawca jest zdania, że przychód w CIT powinien być rozpoznany w momencie dokonania sprzedaży pakietu usług, a najpóźniej w chwili wystawienia faktury za zakup.

KIS: rozpoznanie przychodu w momencie wystawienia faktury lub uregulowania płatności

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było błędne. W opinii organu podatkowego, przychód z tytułu sprzedaży pakietów usług powinien być rozpoznany w momencie wystawienia faktury za zakupiony pakiet lub w momencie uregulowania płatności przez klienta, jeśli to zdarzy się przed wystawieniem faktury. KIS stwierdziła, że sugerowane przez spółkę rozpoznanie przychodu w momencie zakupu pakietu, nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami. KIS wyjaśniła,  że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), przychód jest definiowany jako wszelkie przysporzenia majątkowe, które ostatecznie zwiększają aktywa podatnika. Przychód może wynikać z otrzymania pieniędzy, wartości pieniężnych, różnic kursowych lub innych przysporzeń majątkowych.

KIS zaznaczyła, że sprzedaż pakietów usług przez spółkę nie jest równoznaczne z wykonaniem usługi, ponieważ klient nabiera pakiet, ale nie korzysta z usług w momencie zakupu. Organ podatkowy stwierdził, że klient z nabyciem pakietu uzyskuje jedynie prawo do późniejszego skorzystania z usług objętych pakietem, a decyzja o korzystaniu z tych usług oraz moment ich wykorzystania zależy od klienta.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.570.2022.1.SG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA