REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy robot przemysłowy może zmniejszyć podatek CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy, spełniający określone warunki, uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia 50% kosztów odpisów amortyzacyjnych od podstawy opodatkowania w latach 2023-2026.

Czy usługi przeszczepu włosów mogą być zwolnione z opodatkowania VAT jako usługi medyczne?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeszczepy włosów przeprowadzane w celu leczenia łysienia mogą być zwolnione z VAT jako usługi medyczne.

REKLAMA

Czy środki pieniężne otrzymywane od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki stanowią dla sprzedawcy przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy, na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy usługi projektowania wnętrz mogą być opodatkowane stawką 8% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi projektowania wnętrz, jako twórcze dzieło objęte przeniesieniem praw autorskich, mogą być opodatkowane obniżoną stawką VAT wynoszącą 8%.

Kiedy powstaje przychód z najmu nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że przychód z najmu nieruchomości powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych, a nie po rocznym rozliczeniu przez zarządcę.

Czy okulary z filtrem blue cat mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup okularów z filtrem blue cat nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu, ponieważ okulary służą głównie ochronie zdrowia podatnika, a nie osiąganiu przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy prowadząc działalność sanatoryjno-wczasową należy obliczać i odprowadzać podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka prowadząca działalność sanatoryjno-wczasową jest zobowiązana do obliczania i odprowadzania podatku dochodowego od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem. Zobowiązanie to wynika z faktu odpłatnego udostępnia miejsc w obiekcie, co spełnia warunki określone w art. 24b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy odpisy amortyzacyjne od domu wypoczynkowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od domu wypoczynkowego, wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na wynajem krótkoterminowy turystom, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Czy przychód w kantorze wymiany walut to wartość sprzedanej waluty?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychodem w kantorze wymiany walut jest wartość sprzedanej waluty, a nie różnica między sprzedażą a ceną nabycia waluty.

Czy świadczenia relokacyjne są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dodatki relokacyjne otrzymane przez pracownika, będące zasiłkiem na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, są przychodem ze stosunku pracy, ale korzystają ze zwolnienia podatkowego do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc przeniesienia.

Czy projektanci wnętrz mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że projektanci wnętrz, którzy nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym progu sprzedaży 200.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, o ile nie świadczą usług doradczych.

Czy nabycie środków pieniężnych po zmarłym partnerze z PPE z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie środków pieniężnych zgromadzonych przez partnera w Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE) w Wielkiej Brytanii na podstawie pisemnej dyspozycji pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od spadków i darowizn, z uwagi na to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Czy paragon stanowi wystarczający dowód kosztów poniesionych w działalności nierejestrowanej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że paragony mogą stanowić dowód kosztów poniesionych w ramach działalności nierejestrowanej.

Czy nabycie nieruchomości przez bank w ramach datio in solutum podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zawarta na podstawie art. 453 Kodeksu cywilnego umowa dotycząca przeniesienia własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu (datio in solutum) nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Czy usługi chowu koni mogą być zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi chowu koni świadczone przez rolnika ryczałtowego, w ramach działalności rolniczej są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Czy praca zdalna poza miejscowością zakładu pracy uprawnia do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pracownicy wykonujący obowiązki w ramach pracy zdalnej, których miejsce zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której zlokalizowany jest zakład pracy, mają prawo do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Czy wydatki na benefity dla współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na benefity w części dotyczącej świadczeń na rzecz współpracowników związanych ze spółką umowami typu B2B mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągnięciem przez spółkę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła.

Czy wydatki na ochronę środowiska mogą być opodatkowane ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki ponoszone przez spółkę na cele związane z ochroną środowiska, realizowane poprzez współprace z zagranicznymi partnerami należy opodatkować ryczałtem.

Czy sprzedaż towarów używanych może być opodatkowana przy zastosowaniu procedury VAT-marża?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż używanych towarów nabytych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w celu ich dalszej odsprzedaży, oraz prowadzenie ewidencji za pomocą własnych dowodów wewnętrznych, umożliwia stosowanie szczególnej procedury VAT-marża zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na aplikację adwokacką mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki ponoszone przez aplikanta adwokackiego na opłatę roczną za aplikację adwokacką oraz składki członkowskie na potrzeby Izby Adwokackiej mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Czy usługi polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, pod warunkiem spełniania przesłanek określonych w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, świadczone usługi nie mogą być objęte wyłączeniami wymienionymi w art. 43 ust. 19 tej ustawy.

Czy nagrody z akcji promocyjnej są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane przez wnioskodawców uczestnikom akcji promocyjnej nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy użyczenia podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy użyczenia dokonywana przez osobę niedziałającą w charakterze podatnika podatku VAT nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, z uwagi na to, że transakcja ta nie jest traktowana jako działalność gospodarcza, a cała operacja mieści się w zakresie zarządu majątkiem osobistym.

Czy cygara i cygaretki na targach i wystawach wymagają znaków akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że cygara i cygaretki przeznaczone do bezpłatnego rozdania na targach i wystawach, mające charakter marketingowy, nie wymagają nakładania znaków akcyzy.

Czy rozwódka samotnie wychowująca dziecko może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatkowego, pomimo orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozwódka samotnie wychowująca dziecko ma prawo do preferencyjnego rozliczenia, nawet jeśli orzeczenie sądu przewiduje opiekę naprzemienną.

Czy usługi coachingu korzystają ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi coachingu mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jednakże w przypadku, gdy dokonywana wartość sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w kolejnym roku przekroczy kwotę 200.000 zł, lub zostanie wykonana jakakolwiek czynność, o której mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, osoba świadcząca te usługi utraci prawo do podmiotowego zwolnienia.

Czy usługi wynajmu samochodów mogą skorzystać ze zwolnienia z ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej w zakresie świadczonych usług wynajmu samochodów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, opłacanych z wykorzystaniem kart płatniczych.

Czy wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych mające związek przyczynowo−skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez lekarza dentystę pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy działalność artystyczna i tantiemy są zwolnione z VAT?

Dyrektor KIS stwierdził, że usługi, polegające na uczestniczeniu w koncertach oraz udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości na Spotify i innych platformach muzycznych, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, natomiast dostawa na rzecz wytwórni nagranych płyt w celu ich sprzedaży nie korzysta ze zwolnienia na podstawie tego samego przepisu. 

Czy usługi hotelarskie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi hotelarskie, w tym udostępnianie apartamentów i domków na krótkie pobyty, podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków.

Czy usługi bioenergoterapii mogą korzystać ze zwolnienia od VAT jako usługi medyczne?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że usługi świadczone przez bioenergoterapeutów nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej.

Czy kary umowne za opóźnienie dostaw można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kary umowne związane z opóźnieniem w dostawie towarów nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, chyba że są one bezpośrednio związane ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii ogłoszonym z powodu COVID-19.

Czy zwrot podatku od nieruchomości otrzymany od dzierżawcy podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że pieniądze otrzymane od dzierżawcy tytułem zwrotu podatku od nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jedynie kwota czynszu określona w umowie dzierżawy stanowi dla wydzierżawiającego przysporzenie majątkowe i generuje przychód podlegający opodatkowaniu. 

Czy wydatki na zakup towarów z aukcji internetowych mogą stanowić koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała że wydatki na zakup towarów za pośrednictwem portali aukcyjnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem należytego udokumentowania transakcji.

Czy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, realizowane na podstawie umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT.

Czy opłata motywacyjna stanowi koszt uzyskania przychodu potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata motywacyjna uiszczona przez spółkę stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia.

Czy wydatki na zakup słodyczy, alkoholu oraz cateringu dla klientów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup słodyczy, alkoholu oraz cateringu dla klientów nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z uwagi na to, że wydatki te kwalifikują się jako koszty reprezentacji, które są wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy korzystanie z usług internetowych portali rezerwacyjnych wiąże się z utratą prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że korzystanie z usług internetowych portali rezerwacyjnych, które pobierają z tytułu rezerwacji pokoi prowizje bądź opłaty za dokonane za ich pośrednictwem rezerwacje nie wiąże się z utratą prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.

Jak ustalić prawidłowy sposób wykazywania sprzedaży, w części dotyczącej stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych dla najemców, z którymi wynajmujący toczy spór sądowy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik powinien wykazywać przychody zwolnione z VAT według dotychczasowych stawek czynszu do momentu uprawomocnienia się wyroku sądowego, a w przypadku wygranej, wykazać różnicę między podwyższonym a dotychczasowym czynszem jako przychód zwolniony.

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. generuje przychód na gruncie ustawy o PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wartość objętych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wyższa niż wartość udziału w spółce jawnej, to nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować dla opodatkowania wynagrodzenia dyrektora przedszkola, które to wynagrodzenie zostało pokryte dotacją oświatową?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora niepublicznego przedszkola, pokryte środkami z dotacji oświatowej, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 3%.

Czy zwrot wydatków związanych z podróżami służbowymi członka zarządu podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez spółkę nie będą stanowić dla spółki ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie będą zatem podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, tj. estońskim CIT.

Czy darowizna lokalu mieszkalnego otrzymana od brata podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła prawidłowość zaprezentowanego stanowiska zgodnie, z którym darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Czy ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych jest opodatkowany?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom za korzystanie z prywatnych samochodów na potrzeby służbowe stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy solaria mogą ewidencjonować obrót bez użycia kas fiskalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działanie spółki świadczącej usługi solaryjne i ewidencjonującej obrót w sposób zbiorczy na koniec miesiąca jest nieprawidłowe.

Czy umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy wydatki na broń i amunicję mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla instruktora strzelectwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na broń, amunicję, sprzęt taktyczny i akcesoria mogą być rozliczane jako koszty uzyskania przychodów przez prowadzącego zajęcia rekreacyjne na strzelnicy. 

Czy sprzedaż na rzecz rad rodziców wpływa na limit obrotów dla kas rejestrujących?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż dokonana na rzecz rad rodziców przy szkołach nie jest wliczana do limitu obrotów dla celów ewidencji przy użyciu kas rejestrujących.

REKLAMA