REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rozwódka samotnie wychowująca dziecko może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatkowego, pomimo orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej?

liczydła matka dziecko świadczenia zasiłki 500+ 800+ 300+ 1000+ socjal szczęście
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozwódka samotnie wychowująca dziecko ma prawo do preferencyjnego rozliczenia, nawet jeśli orzeczenie sądu przewiduje opiekę naprzemienną.

Rozwódka samotnie wychowująca dziecko a rozliczenie podatkowe

Kobieta, będąca rozwódką, która pełniła samodzielną opiekę nad synem, nie otrzymując wsparcia od jego ojca, zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Wychowywanie dziecka obejmowało obowiązki od pomocy w nauce po wspólne spędzanie wolnego czasu.

REKLAMA

Podatniczka chciała się dowiedzieć czy ma możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako rozwódka samotnie wychowująca małoletnie dziecko, pomimo istniejącego orzeczenia o opiece naprzemiennej.

Wnioskodawczyni argumentowała, że orzeczenie sądu o opiece naprzemiennej nie powinno wykluczać możliwości rozliczenia się jako matka samotnie wychowująca dziecko, ponieważ faktyczny stan rzeczy jest odmienny, a ona de facto sama sprawuje opiekę nad synem.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Stanowisko organu podatkowego było jednoznaczne: wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia. Uzasadnienie oparte było na analizie art. 6 ust. 4c i ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazującej, że przepisy przewidują możliwość takiego rozliczenia dla rodzica samotnie wychowującego dziecko, niezależnie od stanu cywilnego czy orzeczeń sądowych o opiece naprzemiennej. Kluczowym kryterium jest faktyczna opieka nad dzieckiem bez udziału drugiego rodzica.

Zaznaczono, że przy interpretacji przepisów należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową, a pojęcie "wychowywania" obejmuje stałe troszczenie się o byt materialny i emocjonalny rozwój dziecka. W tym konkretnym przypadku wnioskodawczyni faktycznie sama wychowywała dziecko, co dało jej prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, stanowisko organu podatkowego potwierdza, że faktyczna samotna opieka nad dzieckiem, nawet w obliczu orzeczenia o opiece naprzemiennej, uprawnia do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia. Jest to zgodne z duchem prawa, którego celem jest wsparcie rodziców faktycznie samotnie wychowujących dzieci.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.28.2024.2.KC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA