REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi wynajmu samochodów mogą skorzystać ze zwolnienia z ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej?

parking podziemny garaż miejsce parkingowe samochód
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej w zakresie świadczonych usług wynajmu samochodów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, opłacanych z wykorzystaniem kart płatniczych.

Usługi wynajmu samochodów a ewidencja przy pomocy kasy rejestrującej

Spółka zajmująca się wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek, zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. W ramach działalności spółka zawierała umowy z najemcami, które dokumentowała poprzez elektroniczne faktury. W przypadku umów z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, spółka dokonywała fiskalizacji obrotu za pomocą drukarki fiskalnej. Spółka zrezygnowała z obrotu gotówkowego, przyjmując płatności tylko bezgotówkowo. Każda transakcja była dokładnie dokumentowana, co umożliwiało jednoznaczne identyfikowanie płatności.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej w przypadku świadczenia usług wynajmu samochodów opłacanych kartami płatniczymi przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

W jego ocenie, spółka spełniała wszystkie warunki do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, ponieważ świadczone usługi były opłacane wyłącznie za pośrednictwem płatności bezgotówkowych, a z dokumentacji płatności jednoznacznie wynikało, za jakie usługi została dokonana zapłata.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy potwierdził, że spółka może skorzystać ze zwolnienia na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia.

REKLAMA

KIS uznała, że w przedmiotowej sprawie zostaną łącznie spełnione wymagane w przepisach warunki. KIS wskazała na obowiązek pełnej zapłaty za usługę za pośrednictwem banku, obowiązek jednoznacznego wskazania w ewidencji i dowodach dokumentujących zapłatę, jakiej konkretnie czynności dotyczą oraz świadczenie usług niezawartych w wyjątkach wymienionych w rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Odnosząc się do Państwa wątpliwości, należy wskazać, że warunki niezbędne do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na podstawie przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z pozycją 37 załącznika do niego zostaną spełnione, bowiem jak wskazano we wniosku, płatności są przyjmowane przez Państwa przy wykorzystaniu terminali płatniczych. Pracownik przyjmujący płatność jest każdorazowo zobowiązany do wpisania na terminalu płatniczym numeru rezerwacji, której wpłata dotyczy. Dodatkowo, otrzymują Państwo od operatora systemu płatności zbiorczą wpłatę wszystkich płatności kartą zrealizowanych w danym okresie (obejmującym zazwyczaj klika dni) na rachunek bankowy. Operator systemu płatności udostępnia Państwu codzienne raporty wszystkich płatności, w podziale na pojedyncze transakcje, zawierające m.in. numery rezerwacji wpisane przez pracowników podczas przyjęcia wpłaty (oznaczone na raporcie jako Numer transakcji). Ponadto, na fakturze związanej z najmem pojazdu zawsze widnieje numer rezerwacji, który jest wpisywany na terminalu płatniczym przy dokonywaniu opłaty." - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.28.2024.2.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA