REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynajem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy umowa zawarta ze wspólnikiem polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości stanowi ukryty zysk podlegający opodatkowaniu estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa zawarta z podmiotem powiązanym polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości nie będzie stanowiła ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Czy wynajem domków do apiterapii podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynajem domków do apiterapii w kontekście prowadzenia gospodarstwa rolnego i hodowli pszczół jest działalnością podlegającą opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy kontenery socjalne i biurowe to urządzenia przemysłowe w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że kontenery socjalne, biurowe oraz sanitarne, wynajmowane przez polskiego przedsiębiorcę od austriackiego kontrahenta, kwalifikują się jako „urządzenia przemysłowe” według art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Czy przedsiębiorca wynajmujący pojazdy firmom TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów i paliwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy wynajmując pokoje agroturystyczne w budynku użyczonym przez żonę, można skorzystać z ulgi podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca nie może skorzystać z ulgi podatkowej dla wynajmu pokoi gościnnych na wsi, ponieważ budynek nie spełnia wymogów co do położenia na gruntach rolnych i jest użyczony przez osobę, która nie posiada gospodarstwa rolnego, co skutkuje koniecznością opodatkowania jego przychodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Czy wydatki związane z wynajmem mieszkania mogą być kosztem uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wynajmem mieszkania przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w dziedzinie transportu lotniczego i kształcenia pilotażu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Czy samochody wycofane z floty spółki mogą być dalej amortyzowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po przekazaniu ich na parking. Kluczowym kryterium jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które w przypadku spółki zostaje zakończone w momencie przekazania pojazdu na parking.

Czy opłaty za media od najemcy wpływają na wysokość podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że określona w umowie najmu kwota czynszu stanowi dla właścicielki nieruchomości przysporzenie majątkowe i tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu, które są ponoszone przez najemcę, nie będą wpływać na wysokość podatku.

REKLAMA

Czy wynajem domku turystycznego w gospodarstwie rolnym na terenie miejskim podlega zwolnieniu podatkowemu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że nie można zastosować zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na położenie gospodarstwa na terenie, który administracyjnie należy do miasta.

Czy koszty utrzymania konia w stajni mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza możliwość zaliczenia wydatków związanych z utrzymaniem konia w stajni jako kosztów uzyskania przychodu.

Czy sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej stanowi przychód z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację odnośnie opodatkowania sprzedaży mieszkań wykorzystywanych wcześniej w działalności gospodarczej. Dochody z takich transakcji nie są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, lecz jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, potwierdza organ podatkowy. To istotna interpretacja, wyjaśniająca opodatkowanie transakcji nieruchomości w kontekście działalności gospodarczej.

Czy wynajem mieszkań na cele mieszkalne podlega opodatkowaniu VAT?

W artykule omawiane jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT przy wynajmie mieszkań na cele mieszkalne. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza, że przychody z najmu na cele mieszkaniowe, po rejestracji jako czynny podatnik VAT, są zwolnione z VAT zgodnie z ustawą o VAT. Oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca wynajem nie musi naliczać i odprowadzać podatku VAT od takiego najmu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w dalszej części artykułu.

Usługi najmu lokali mieszkalnych. Co z obowiązkiem zgłoszenia VAT-R?

W artykule omawia się kwestię związane z obowiązkiem zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R dla osób świadczących usługi najmu lokali mieszkalnych. Na podstawie interpretacji udzielonej przez KIS, wynika, że jeśli spełnione są warunki zwolnienia od podatku VAT, nie ma konieczności składania takiego zgłoszenia. Artykuł analizuje przepisy ustawy o VAT i wyjaśnia, jakie przesłanki należy spełnić, aby skorzystać z tego zwolnienia. Jest to ważna informacja dla prowadzących działalność w tej branży, którzy nie będą musieli prowadzić ewidencji VAT i rozliczać się z tego podatku.

Czy wynajem nieruchomości dla placówki opiekuńczej podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługa wynajmu nieruchomości na rzecz placówki opiekuńczej podlega opodatkowaniu VAT i nie spełnia warunków zwolnienia związanego z usługami opieki medycznej, które obejmuje tylko określone podmioty lecznicze.

Czy dochody z wynajmu powierzchni ścian budynków są zwolnione z podatku dochodowego?

Spółdzielnia zarządzająca nieruchomościami na terenie miasta i gminy zadała pytanie, czy dochody z wynajmu powierzchni ścian budynków podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Artykuł przedstawia interpretację KIS i konsekwencje tej kwestii dla spółdzielni.

Czy wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii wiąże się z podwójnym opodatkowaniem?

Problem dotyczy podwójnego opodatkowania wynikającego z wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii przez polskiego podatnika. KIS przeanalizował przepisy konwencji między Polską a Wielką Brytanią w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Czy podatnik powinien płacić podatek w Polsce od wynajmu nieruchomości za granicą?

REKLAMA