REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynajem domków do apiterapii podlega opodatkowaniu ryczałtem?

pszczoły pszczelarstwo ul ule
pszczoły pszczelarstwo ul ule
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynajem domków do apiterapii w kontekście prowadzenia gospodarstwa rolnego i hodowli pszczół jest działalnością podlegającą opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Apiterapia a kwestia opodatkowania ryczałtem 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który zajmuje się hodowlą pszczół, utrzymując 20 rodzin pszczelich w swojej pasiece. Podatnik planuje rozszerzenie swojej działalności poprzez zakup dwóch domków do apiterapii, które chce wynajmować osobom zainteresowanym tą formą terapii. Apiterapia, którą mężczyzna ma zamiar oferować, będzie skupiać się wyłącznie na inhalacji powietrzem ulowym, bez dodatkowych usług czy zabiegów. Dodatkowo, wnioskodawca po zakupie domków, oprócz już istniejących 20 rodzin pszczelich, planuje utrzymywać dodatkowe 8 rodzin pszczelich w nowo nabytych domkach. 

REKLAMA

Podatnik zwrócił się z pytaniem do KIS czy działalność polegająca na wynajmie domków do apiterapii powinna podlegać opodatkowaniu. Wnioskodawca, powołując się na swoją działalność rolniczą i hodowlę pszczół, uważa, że skoro przy 20 ulach jest zwolniony z płacenia podatku, to analogicznie za wynajem domków do apiterapii również powinien być zwolniony z tego obowiązku.

KIS: wynajem domków do apiterapii podlega opodatkowaniu ryczałtem

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działalność związana z wynajmem domków do apiterapii nie mieści się w ramach definicji działalności rolniczej ani działów specjalnych produkcji rolnej, zdefiniowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem organu, wynajem domków, mimo że powiązany z prowadzeniem pasieki, nie jest działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy, ponieważ nie polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw, hodowli lub chowu. KIS wyjaśniła, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jasno rozróżnia różne źródła przychodów i przypisuje im odmienne sposoby opodatkowania. W tym przypadku, przychód uzyskiwany z wynajmu domków do apiterapii kwalifikował się jako przychód z najmu, który był traktowany jako odrębne źródło przychodu, które nie było związane z działalnością rolniczą.

Dodatkowo, organ podatkowy wskazał, że choć działalność rolnicza jest zwolniona z podatku dochodowego, to w przypadku dochodów z najmu, w tym wynajmu związanego z działalnością pozarolniczą, obowiązuje opodatkowanie na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W konsekwencji, przychody z wynajmu domków do apiterapii powinny być opodatkowane według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.728.2023.2.AS

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA