REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kontenery socjalne i biurowe to urządzenia przemysłowe w świetle ustawy o CIT?

kontener socjalny, kontener biurowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że kontenery socjalne, biurowe oraz sanitarne, wynajmowane przez polskiego przedsiębiorcę od austriackiego kontrahenta, kwalifikują się jako „urządzenia przemysłowe” według art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Kontenery socjalne oraz biurowe a urządzenia przemysłowe 

Wnioskodawcą jest spółka, która zawarła umowę najmu ze spółką z Austrii, na mocy której otrzymała do użytku kontenery socjalne, biurowe i sanitarne. Kontenery wykorzystywane są jako biura, szatnie, jadalnie, aneksy kuchenne oraz toalety i umywalnie dla pracowników. Kontenery stanowią konstrukcje prostokątne, otoczone ścianami z dachem i podłogą, nie służące celom noclegowym ani produkcyjnym, które są dostarczane na teren budowy w Polsce. Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy opisane kontenery można zaklasyfikować jako „urządzenie przemysłowe” w myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, co miałoby wpływ na obowiązek pobrania podatku dochodowego od czynszu płaconego austriackiemu wynajmującemu.

REKLAMA

 Spółka uznała, że kontenery nie spełniają kryteriów „urządzenia przemysłowego”, ponieważ nie są wykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcyjnym. Tym samym, według wnioskodawcy, najem tych kontenerów nie powinien podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

KIS: kontenery socjalne i biurowe zaliczone są do urządzeń przemysłowych

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że kontenery mogły być klasyfikowane jako „urządzenia przemysłowe”. KIS wskazała, że pojęcie „urządzeń przemysłowych” nie ogranicza się jedynie do urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio w procesie produkcji przemysłowej. Jest to kategoria szersza, obejmująca także środki transportu oraz urządzenia wykorzystywane w działalności handlowej i naukowej. Wykładnia językowa, jak i celowościowa, prowadzi do wniosku, że pojęcie to obejmuje urządzenia wykorzystywane w profesjonalnym obrocie, związane z działalnością podmiotu, nawet jeśli nie są one bezpośrednio używane w procesie produkcji czy handlu.

Organ podkreślił, że wynajmowane przez spółkę kontenery mogły być klasyfikowane jako „urządzenia przemysłowe”, mimo że nie były używane bezpośrednio w procesach produkcyjnych, ale służyły celom socjalnym i biurowym. Z tego powodu, płatności dokonywane na rzecz austriackiego wynajmującego mogły być uznane za należności licencyjne, które zgodnie z polskim prawem podatkowym oraz umowami międzynarodowymi podlegały opodatkowaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.547.2023.2.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA