Czy przedsiębiorca wynajmujący pojazdy firmom TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów i paliwa?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup samochodów i paliwa w działalności gospodarczej a VAT
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI. Podstawowym zobowiązaniem wynikającym z umowy wynajmu samochodu jest oddanie do dyspozycji najemcy, na warunkach określonych w umowie, samochodu określonej marki, paliwa oraz zapewnienie obsługi tego pojazdu przez kierowcę. Podatnik ma podpisaną umowę z jednym kontrahentem i wystawia faktury wyłącznie dla niego za wynajem. Przez cały okres najmu samochody są u najemcy. Umowa przewiduje, że poza opłatą za wynajem, podatnik rozlicza u siebie paliwo tankowane do tych samochodów, oraz pozostałą eksploatację, tj. naprawy, ubezpieczenia itp. Ilość przejechanych kilometrów i ilość zużytego paliwa jest monitorowana przez właściciela firmy lub osobę wyznaczoną z monitoringu GPS. Wnioskodawca planuje nabyć kolejne samochody, które będą wyłącznie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu. Mężczyzna wyklucza wykorzystywanie pojazdów do celów prywatnych.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do wynajmu oraz z tytułu nabycia paliwa do tych pojazdów.
Podatnik był zdania, że na podstawie art. 86a pkt. 5c ustawy o VAT przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, oraz do nieograniczonego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.
Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.
REKLAMA
Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do ustawy o VAT, wskazując na przepisy art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ust. 1, które regulują zasady odliczania podatku naliczonego oraz ograniczenia w odliczeniu podatku od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.
KIS zauważyła, że zgodnie z przepisami, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o ile towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku pojazdów samochodowych obowiązuje ograniczenie do 50% odliczenia podatku VAT, jeśli pojazdy są wykorzystywane do celów „mieszanych”, czyli zarówno do działalności gospodarczej, jak i prywatnych.
Jednakże organ zwrócił uwagę na specyficzne warunki opisane w złożonym przez podatnika wniosku, w którym samochody są wynajmowane wraz z kierowcą do innej firmy świadczącej usługi TAXI, a ich wykorzystanie jest ściśle ograniczone do celów firmowych. W związku z tym KIS stwierdziła, że wnioskodawca spełnia warunki do pełnego odliczenia VAT od zakupu tych pojazdów oraz paliwa, gdyż wykorzystanie samochodów jest wyłącznie związane z działalnością gospodarczą, a ich użycie do celów prywatnych jest wykluczone.
"Zatem, biorąc pod uwagę fakt, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT oraz czynności objęte zawieranymi przez Pana umowami będą czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, będzie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie tych pojazdów wraz z kierowcą na podstawie umowy oraz do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy oraz art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy, oraz art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy. Przy czym, prawo to będzie Panu przysługiwało, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.