REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca wynajmujący pojazdy firmom TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów i paliwa?

taksówka, taxi
taksówka, taxi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zakup samochodów i paliwa w działalności gospodarczej a VAT

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI. Podstawowym zobowiązaniem wynikającym z umowy wynajmu samochodu jest oddanie do dyspozycji najemcy, na warunkach określonych w umowie, samochodu określonej marki, paliwa oraz zapewnienie obsługi tego pojazdu przez kierowcę. Podatnik ma podpisaną umowę z jednym kontrahentem i wystawia faktury wyłącznie dla niego za wynajem. Przez cały okres najmu samochody są u najemcy. Umowa przewiduje, że poza opłatą za wynajem, podatnik rozlicza u siebie paliwo tankowane do tych samochodów, oraz pozostałą eksploatację, tj. naprawy, ubezpieczenia itp. Ilość przejechanych kilometrów i ilość zużytego paliwa jest monitorowana przez właściciela firmy lub osobę wyznaczoną z monitoringu GPS. Wnioskodawca planuje nabyć kolejne samochody, które będą wyłącznie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu. Mężczyzna wyklucza wykorzystywanie pojazdów do celów prywatnych.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do wynajmu oraz z tytułu nabycia paliwa do tych pojazdów.

Podatnik był zdania, że na podstawie art. 86a pkt. 5c ustawy o VAT przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, oraz do nieograniczonego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

REKLAMA

Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do ustawy o VAT, wskazując na przepisy art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ust. 1, które regulują zasady odliczania podatku naliczonego oraz ograniczenia w odliczeniu podatku od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

KIS zauważyła, że zgodnie z przepisami, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o ile towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku pojazdów samochodowych obowiązuje ograniczenie do 50% odliczenia podatku VAT, jeśli pojazdy są wykorzystywane do celów „mieszanych”, czyli zarówno do działalności gospodarczej, jak i prywatnych.

Jednakże organ zwrócił uwagę na specyficzne warunki opisane w złożonym przez podatnika wniosku, w którym samochody są wynajmowane wraz z kierowcą do innej firmy świadczącej usługi TAXI, a ich wykorzystanie jest ściśle ograniczone do celów firmowych. W związku z tym KIS stwierdziła, że wnioskodawca spełnia warunki do pełnego odliczenia VAT od zakupu tych pojazdów oraz paliwa, gdyż wykorzystanie samochodów jest wyłącznie związane z działalnością gospodarczą, a ich użycie do celów prywatnych jest wykluczone.

"Zatem, biorąc pod uwagę fakt, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT oraz czynności objęte zawieranymi przez Pana umowami będą czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, będzie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie tych pojazdów wraz z kierowcą na podstawie umowy oraz do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy oraz art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy, oraz art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy. Przy czym, prawo to będzie Panu przysługiwało, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.545.2023.1.MŻA

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA