REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca wynajmujący pojazdy firmom TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów i paliwa?

taksówka, taxi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zakup samochodów i paliwa w działalności gospodarczej a VAT

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI. Podstawowym zobowiązaniem wynikającym z umowy wynajmu samochodu jest oddanie do dyspozycji najemcy, na warunkach określonych w umowie, samochodu określonej marki, paliwa oraz zapewnienie obsługi tego pojazdu przez kierowcę. Podatnik ma podpisaną umowę z jednym kontrahentem i wystawia faktury wyłącznie dla niego za wynajem. Przez cały okres najmu samochody są u najemcy. Umowa przewiduje, że poza opłatą za wynajem, podatnik rozlicza u siebie paliwo tankowane do tych samochodów, oraz pozostałą eksploatację, tj. naprawy, ubezpieczenia itp. Ilość przejechanych kilometrów i ilość zużytego paliwa jest monitorowana przez właściciela firmy lub osobę wyznaczoną z monitoringu GPS. Wnioskodawca planuje nabyć kolejne samochody, które będą wyłącznie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu. Mężczyzna wyklucza wykorzystywanie pojazdów do celów prywatnych.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do wynajmu oraz z tytułu nabycia paliwa do tych pojazdów.

Podatnik był zdania, że na podstawie art. 86a pkt. 5c ustawy o VAT przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, oraz do nieograniczonego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

REKLAMA

Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do ustawy o VAT, wskazując na przepisy art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ust. 1, które regulują zasady odliczania podatku naliczonego oraz ograniczenia w odliczeniu podatku od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS zauważyła, że zgodnie z przepisami, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o ile towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku pojazdów samochodowych obowiązuje ograniczenie do 50% odliczenia podatku VAT, jeśli pojazdy są wykorzystywane do celów „mieszanych”, czyli zarówno do działalności gospodarczej, jak i prywatnych.

Jednakże organ zwrócił uwagę na specyficzne warunki opisane w złożonym przez podatnika wniosku, w którym samochody są wynajmowane wraz z kierowcą do innej firmy świadczącej usługi TAXI, a ich wykorzystanie jest ściśle ograniczone do celów firmowych. W związku z tym KIS stwierdziła, że wnioskodawca spełnia warunki do pełnego odliczenia VAT od zakupu tych pojazdów oraz paliwa, gdyż wykorzystanie samochodów jest wyłącznie związane z działalnością gospodarczą, a ich użycie do celów prywatnych jest wykluczone.

"Zatem, biorąc pod uwagę fakt, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT oraz czynności objęte zawieranymi przez Pana umowami będą czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, będzie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie tych pojazdów wraz z kierowcą na podstawie umowy oraz do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy oraz art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy, oraz art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy. Przy czym, prawo to będzie Panu przysługiwało, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.545.2023.1.MŻA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA