REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje przychód z najmu nieruchomości?

dom czy mieszkanie co wybrać 2024 plusy
dom czy mieszkanie co wybrać 2024 plusy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że przychód z najmu nieruchomości powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych, a nie po rocznym rozliczeniu przez zarządcę.

Przychód z tytułu najmu kamienicy zarządzanej przez sądowego zarządcę

Wnioskodawczyni - współwłaścicielka kamienicy zarządzanej przez sądowego zarządcę, czerpała przychody z wynajmu lokali na cele mieszkaniowe i biznesowe. Nie prowadziła działalności gospodarczej ani nie była zarejestrowana jako przedsiębiorca. Do stycznia 2023 roku zarządca przekazywał jej 8,5% z czynszów, odpowiadającemu jej udziałowi w formie ryczałtu, co zmienił od sierpnia 2023 roku, twierdząc, że przychód z najmu powstawał raz w roku po rozliczeniu finansowym.

REKLAMA

REKLAMA

Podatniczka chciała dowiedzieć się, czy przychód z tytułu najmu, który nie stanowi działalności gospodarczej, nieruchomości zarządzanej przez zarządcę, powstaje u mnie raz w roku, po rozliczeniu przez zarządcę w ramach zarządzania sądowego pożytkami z nieruchomości, tj. nadwyżki dochodów po pokryciu wydatków za dany rok kalendarzowy w momencie przelania środków pieniężnych na moje konto bankowe w kwocie odpowiadającej moim udziałom w nieruchomości.

Wnioskodawczyni uważała, że przychód z najmu powstaje raz w roku po rocznym rozliczeniu przez zarządcę, kiedy to na jej konto przekazywana jest nadwyżka dochodów. Opiera swoje stanowisko na przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz na interpretacji podatkowej, podkreślając, że ryczałt od najmu powinien być naliczany od środków postawionych do dyspozycji na koniec roku.

Moment wypłaty lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych jest istotny

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa nie zgodziła się z interpretacją wnioskodawczyni. Uznała, że przychód z najmu powstaje w momencie otrzymania przez nią środków lub ich udostępnienia, niezależnie od rozliczeń rocznych przez zarządcę. Dyrektor KIS podkreślił że zarządca nieruchomości działa na rzecz właścicieli i to, kiedy dokonuje rozliczeń, nie wpływa na moment powstania przychodu z najmu. Przychód należy więc rozliczać na bieżąco, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, zgodnie z postanowieniem Sądu sprawozdania ze swoich czynności i sprawozdania rachunkowe za dany rok kalendarzowy, zarządca będzie sporządzał i składał do Sądu do dnia 28 lutego każdego kolejnego roku. Dopiero po dokonaniu sprawozdania rachunkowego (rozliczeniu wpływów i wydatków) za dany rok kalendarzowy będą Pani wypłacane należne kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, w przedstawionym stanie faktycznym, w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych po rozliczeniu wpływów i wydatków ze sprawowanego zarządu sądowego, po Pani stronie wystąpi przychód z tytułu najmu (który nie stanowi działalności gospodarczej) nieruchomości odpowiadający posiadanemu przez Panią udziałowi w przedmiotowej nieruchomości." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej jest zgodna z obowiązującym prawem podatkowym, które jasno określa, że przychód z najmu nieruchomości powstaje w momencie, gdy środki pieniężne są otrzymywane przez podatnika lub postawione do jego dyspozycji. Rozliczenie roczne przez zarządcę nieruchomości nie ma wpływu na moment powstania tego przychodu. Dlatego też, opłata ryczałtowa od najmu powinna być naliczana i odprowadzana zgodnie z rzeczywistym otrzymaniem środków, a nie oczekiwanym rozliczeniem rocznym.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA