Czy zwrot podatku od nieruchomości otrzymany od dzierżawcy podlega opodatkowaniu ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot podatku od nieruchomości przez dzierżawcę
Wnioskodawca wspólnie z żoną jest współwłaścicielem nieruchomości, która nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej małżonków. Nieruchomość została oddana w dzierżawę. Zgodnie z zapisami umowy dzierżawca zobowiązany jest płacić podatek od nieruchomości oraz inne opłaty publicznoprawne, jakie mogą na skutek zmiany stanu prawnego pojawić się w przyszłości. Czynsz otrzymywany w związku z oddaniem nieruchomości w dzierżawę jest rozliczany zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Mężczyzna był zdania, że pieniądze otrzymane od dzierżawcy tytułem zwrotu podatku od nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Argumentował, że wartość przedmiotowego podatku nie stanowi dla niego przysporzenia majątkowego, jest on jedynie pośrednikiem pomiędzy dzierżawcą a odpowiednią gminą. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Zwrot nie podlega opodatkowaniu ryczałtem
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że pieniądze otrzymane od dzierżawcy tytułem zwrotu podatku od nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyjaśnił, że w ramach dzierżawy nieruchomości, która nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej, jedynie określona w umowie kwota czynszu będzie stanowić przysporzenie majątkowe dla wnioskodawcy jako wydzierżawiającego, a tym samym generować przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
„Natomiast wskazany przez Pana podatek od nieruchomości, do ponoszenia którego zgodnie z umową dzierżawy jest zobowiązany dzierżawca, nie stanowi dla Pana przysporzenia majątkowego. W zakresie uiszczania tego podatku pełni Pan jedynie rolę pośrednika między dzierżawcą a odpowiednim organem (np. gminą)” - wskazał organ.
Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że podatek od nieruchomości nie stanowi dla wnioskodawcy przysporzenia majątkowego i tym samym nie powoduje w ramach opisanej we wniosku dzierżawy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Z uwagi na to przychód dla podatnika, od którego powinien obliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stanowi wyłącznie kwota otrzymana od dzierżawcy tytułem czynszu dzierżawy rozumianego jako oddanie nieruchomości w dzierżawę.
„Reasumując ‒ pieniądze, które otrzyma Pan na zapłacenie podatku od nieruchomości, nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.