REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić prawidłowy sposób wykazywania sprzedaży, w części dotyczącej stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych dla najemców, z którymi wynajmujący toczy spór sądowy?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik powinien wykazywać przychody zwolnione z VAT według dotychczasowych stawek czynszu do momentu uprawomocnienia się wyroku sądowego, a w przypadku wygranej, wykazać różnicę między podwyższonym a dotychczasowym czynszem jako przychód zwolniony.

Spór sądowy o stawkę czynszu za wynajem, a spór sądowy

Wnioskodawca - pewne przedsiębiorstwo, specjalizujące się w wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami, postanowiło podwyższyć stawki czynszu za wynajem lokali mieszkalnych, opierając się na uchwale nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Spółka działała w duchu wsparcia polityki mieszkaniowej gminy, oferując mieszkania osobom o średnich dochodach oraz miejsca postojowe i lokale użytkowe. Decyzja o podwyżce spotkała się z niezadowoleniem części najemców, którzy zdecydowali się zakwestionować tę decyzję przed sądem.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, w sytuacji kiedy sprawa trafi do sądu, powinien on kontynuować wykazywanie przychodów zwolnionych z VAT według dotychczasowej stawki czynszu, aż do momentu uprawomocnienia się wyroku, i dopiero w przypadku wygranej, wykazać różnicę jako przychód zwolniony.

Stanowisko wnioskodawcy było jasne: należy stosować dotychczasowe stawki czynszu do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sądu, a następnie, w przypadku pozytywnego dla spółki wyroku, zastosować podwyższone stawki, wykazując różnicę jako przychód zwolniony z VAT.

Spółka nie ma podstaw do naliczania podwyższonych stawek VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS przychylił się do tej interpretacji, argumentując, że zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a w przypadku sporów sądowych, do czasu uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia, spółka nie ma podstaw do naliczania podwyższonych stawek. Dodatkowo, organ podatkowy zaznaczył, że korekta różnicy między podwyższonym a dotychczasowym czynszem powinna być dokonywana na bieżąco, w okresie uprawomocnienia się wyroku, zgodnie z zasadami korekt in plus.

"W związku z powyższym biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe i przywołane przepisy prawa, zgodzić się z Państwem należy, że do momentu uprawomocnienie się wyroku sądu powinni Państwo wykazywać jako podstawę opodatkowania sprzedaży zwolnionej z tytułu usług najmu kwotę czynszu w wysokości obowiązującej do 30 kwietnia 2023 r., ponieważ w związku z wystąpieniem najemców z pozwem do sądu o ustalenie zasadności podwyżki na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia sądowego będą mieli Państwo prawo do ich dochodzenia w zmienionej podwyższonej wysokości. Natomiast w przypadku wygrania sporu sądowego, należna Państwu różnica pomiędzy podwyższoną a dotychczasową stawką czynszu za okres od momentu obowiązywania podwyższonych stawek do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu, powinna być wykazana na bieżąco w rozliczeniu za okres, w którym wyrok się uprawomocni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bowiem w niniejszej sprawie korekta jest/będzie uzależniona od spełnienia warunku jakim jest wygranie przez Państwa sporu sądowego. Przyczyną korekty in plus nie będzie korygowanie błędów rachunkowych lub pomyłek lecz prawomocny wyrok sądu, który uzna podwyżkę wysokości czynszu za używanie lokalu za zasadną. Przy czym sąd może podwyżkę czynszu uznać w innej wysokości niż wynikająca z wypowiedzenia zmiany dotychczasowej wysokości stawki czynszu." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Podsumowując, Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko podatnika, że do czasu uprawomocnienia się wyroku sądowego w sprawie podwyżki czynszu, przychody powinny być wykazywane według dotychczasowych stawek. W przypadku wygranej w sporze sądowym, różnica między stawkami jest przychodem zwolnionym z VAT i powinna być wykazana odpowiednio w pliku JPK_V7M. Taka interpretacja zapewnia zgodność z przepisami podatkowymi oraz respektuje prawa lokatorów i właścicieli nieruchomości.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA