Czy sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy użyczenia podlega opodatkowaniu VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż auta po zakończeniu umowy użyczenia
Wnioskodawczyni w 2018 r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży kupiła samochód i zapłaciła podatek od czynności cywilno-prawnych. W 2019 r. na podstawie umowy użyczenia rozpoczęła używanie pojazdu w jednoosobowej działalności gospodarczej, którą prowadzi (jest podatnikiem podatku VAT). Kobieta nie odliczyła podatku VAT i nie dokonała amortyzacji tego samochodu, a samochód używała zarówno na potrzeby firmy, jak i prywatnie. Po zakończeniu umowy użyczenia podatniczka planuje dokonać sprzedaży auta na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
REKLAMA
Zainteresowana była zdania, że czynność sprzedaży przedmiotowego samochodu będzie zwykłym wykonywaniem prawa własności, niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT. Argumentowała, że dokonując sprzedaży samochodu, nie będzie działała w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że po zakończeniu umowy użyczenia w momencie sprzedaży samochodu na podstawie umowy kupna-sprzedaży nie powstanie u podatniczki obowiązek zapłaty podatku VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
„W przedmiotowej sprawie, w świetle okoliczności wskazanych przez Panią, stwierdzić należy, że dokonując sprzedaży samochodu, nie będzie działała Pani w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Jak wynika z okoliczności sprawy, 15 sierpnia 2018 r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży kupiła Pani samochód (…) i zapłaciła Pani podatek od czynności cywilno-prawnych. 1 lipca 2019 r. na podstawie umowy użyczenia rozpoczęła Pani używanie (...) w działalności gospodarczej. Nie odliczyła Pani podatku VAT i nie dokonała amortyzacji tego samochodu, a samochód używała Pani zarówno na potrzeby firmy, jak i prywatnie. Po zakończeniu umowy użyczenia planuje Pani dokonać sprzedaży samochodu na podstawie umowy kupna-sprzedaży” - wskazał organ.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że wnioskodawczyni będzie zbywać samochód stanowiący majątek prywatny, korzystając z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Skutkiem tego, zamierzona czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
REKLAMA
„Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz okoliczności analizowanej sprawy należy stwierdzić, że w związku ze sprzedażą ww. samochodu nie będzie Pani działała w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a sprzedaż ta nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy, lecz w ramach zarządu majątkiem osobistym. Zatem planowana przez Panią sprzedaż samochodu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług” - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA