REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych jest opodatkowany?

samochód, kobieta, auto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom za korzystanie z prywatnych samochodów na potrzeby służbowe stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Opodatkowanie ryczałtu za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych

Pracodawca, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zawierał ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne na podstawie których używali oni swoich prywatnych pojazdów do realizacji zadań służbowych. W ramach tych umów, pracownicy otrzymywali comiesięczny ryczałt, który stanowił zwrot kosztów użytkowania samochodu prywatnego na rzecz pracodawcy. Ryczałt ten kalkulowany był jako iloczyn stawki za jeden kilometr oraz limitu kilometrów określonego w umowie. Ponadto, wysokość tego ryczałtu była pomniejszana o ilość dni nieobecności pracownika w pracy lub dni, w których pracownik nie dysponował samochodem prywatnym, na podstawie oświadczenia pracownika.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy ryczałty wypłacane za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W jego ocenie, wypłata ryczałtu za korzystanie z samochodu prywatnego dla celów służbowych nie stanowi przychodu pracownika, a jedynie zwrot kosztów poniesionych w związku z eksploatacją mienia prywatnego do celów służbowych i nie powinna być opodatkowana.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Stanowisko organu podatkowego było jednak odmienne. W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa wskazała, że ryczałt za korzystanie z samochodu prywatnego na cele służbowe należy uznać za przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Organ podatkowy argumentował, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wyraźnie zwolnionych z opodatkowania. Ryczałt, będąc dodatkowym świadczeniem otrzymywanym przez pracownika od pracodawcy, stanowi przysporzenie majątkowe dla pracownika, co z kolei skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 tejże ustawy.

Dalej, organ podatkowy rozwinął swoje uzasadnienie, wskazując na art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, według którego za przychody ze stosunku pracy uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze, niezależnie od źródła ich finansowania. Wartość pieniężną takich świadczeń określa się na podstawie cen rynkowych, co zostało opisane w art. 11 ust. 2 ustawy o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy szczegółowo odniósł się również do art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT, który przewiduje możliwość zwolnienia od podatku w określonych przypadkach, nie dotyczących jednak bezpośrednio stanu faktycznego opisanego przez wnioskodawcę. Podkreślono, że zwolnienie to ma zastosowanie jedynie w sytuacjach, gdy obowiązek zwrotu kosztów lub możliwość przyznania prawa do takiego zwrotu wynika wprost z odrębnych przepisów, które nie miały zastosowania w przedstawionej sytuacji. Tym samym, KIS uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, podkreślając istnienie obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście wypłacanych ryczałtów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.24.2024.1.GG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA