REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie podlega opodatkowaniu VAT?

dokumenty
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, realizowane na podstawie umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT.

Wynagrodzenie otrzymane za świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Od 18 sierpnia 2017 r., wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą skoncentrowaną na działalności artystycznej, turystyce, a dodatkowo świadczy poradnictwo dla firm w zakresie administracyjnym i pozyskiwania funduszy. Jako czynny podatnik VAT, ukończył w 2018 roku kurs na doradcę obywatelskiego i na zlecenie pewnego stowarzyszenia, od stycznia 2024 r., świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Wnioskodawca zapytał, czy wynagrodzenie otrzymane za świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na podstawie umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, podlega opodatkowaniu VAT i jakie obowiązki dokumentacyjne powinien w związku z tym realizować.

Podatnik argumentował, że otrzymywane wynagrodzenie za świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia stanowi przychody z działalności wykonywanej osobiście i nie podlega opodatkowaniu VAT, co uniemożliwia wystawienie faktury VAT. Uznał, że dokumentowaniem takich czynności powinny być noty księgowe.

Przychody z działalności wykonywanej osobiście, które nie podlegają opodatkowaniu VAT

Organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, stwierdzając, że świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokumentowania tych usług fakturami VAT.

Organ podatkowy, powołując się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, uzasadnił swoje stanowisko, podkreślając, że opodatkowaniu VAT podlegają jedynie czynności odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, wykonywane przez podatnika w ramach działalności gospodarczej. Analiza definicji działalności gospodarczej i podmiotowości podatkowej doprowadziła do wniosku, że działania wnioskodawcy nie spełniają tych kryteriów. Wskazano na brak ryzyka gospodarczego oraz odpowiedzialności wobec osób trzecich za wyniki świadczonych usług, co klasyfikuje działanie wnioskodawcy poza ramy działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów.

"Podsumowując, świadcząc usługi nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, w ramach umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, nie jest Pan zobowiązany do odprowadzania podatku od towarów i usług od uzyskiwanego wynagrodzenia.

W konsekwencji nie jest Pan zobowiązany do dokumentowania tych czynności fakturami (faktura nie jest dowodem właściwym dla udokumentowania otrzymanego z tego tytułu wynagrodzenia). Brak jest również obowiązku wystawienia przez Pana rachunku.

Jednocześnie należy wskazać, że na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług brak jest przeciwskazań dla udokumentowania wykonywanych przez Pana czynności poprzez wystawienie innego dokumentu księgowego, np. noty księgowej – niemniej jednak należy zauważyć, że nie jest to dokument przewidziany przez przepisy o podatku od towarów i usług, i jako taki nie jest objęty regulacją tych przepisów." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego wskazuje na rzetelne i dokładne podejście do analizy obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Decyzja ta chroni podmioty świadczące usługi społecznie użyteczne przed nieuzasadnionym obciążeniem podatkowym, co odzwierciedla ducha ustawy o VAT i ogólne zasady sprawiedliwości podatkowej. Interpretacja ta podkreśla ważne rozróżnienie. 

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA