REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie podlega opodatkowaniu VAT?

dokumenty
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, realizowane na podstawie umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT.

Wynagrodzenie otrzymane za świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Od 18 sierpnia 2017 r., wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą skoncentrowaną na działalności artystycznej, turystyce, a dodatkowo świadczy poradnictwo dla firm w zakresie administracyjnym i pozyskiwania funduszy. Jako czynny podatnik VAT, ukończył w 2018 roku kurs na doradcę obywatelskiego i na zlecenie pewnego stowarzyszenia, od stycznia 2024 r., świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Wnioskodawca zapytał, czy wynagrodzenie otrzymane za świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na podstawie umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, podlega opodatkowaniu VAT i jakie obowiązki dokumentacyjne powinien w związku z tym realizować.

Podatnik argumentował, że otrzymywane wynagrodzenie za świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia stanowi przychody z działalności wykonywanej osobiście i nie podlega opodatkowaniu VAT, co uniemożliwia wystawienie faktury VAT. Uznał, że dokumentowaniem takich czynności powinny być noty księgowe.

Przychody z działalności wykonywanej osobiście, które nie podlegają opodatkowaniu VAT

Organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, stwierdzając, że świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokumentowania tych usług fakturami VAT.

Organ podatkowy, powołując się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, uzasadnił swoje stanowisko, podkreślając, że opodatkowaniu VAT podlegają jedynie czynności odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, wykonywane przez podatnika w ramach działalności gospodarczej. Analiza definicji działalności gospodarczej i podmiotowości podatkowej doprowadziła do wniosku, że działania wnioskodawcy nie spełniają tych kryteriów. Wskazano na brak ryzyka gospodarczego oraz odpowiedzialności wobec osób trzecich za wyniki świadczonych usług, co klasyfikuje działanie wnioskodawcy poza ramy działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów.

"Podsumowując, świadcząc usługi nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, w ramach umowy zlecenia ze Stowarzyszeniem, nie jest Pan zobowiązany do odprowadzania podatku od towarów i usług od uzyskiwanego wynagrodzenia.

W konsekwencji nie jest Pan zobowiązany do dokumentowania tych czynności fakturami (faktura nie jest dowodem właściwym dla udokumentowania otrzymanego z tego tytułu wynagrodzenia). Brak jest również obowiązku wystawienia przez Pana rachunku.

Jednocześnie należy wskazać, że na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług brak jest przeciwskazań dla udokumentowania wykonywanych przez Pana czynności poprzez wystawienie innego dokumentu księgowego, np. noty księgowej – niemniej jednak należy zauważyć, że nie jest to dokument przewidziany przez przepisy o podatku od towarów i usług, i jako taki nie jest objęty regulacją tych przepisów." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego wskazuje na rzetelne i dokładne podejście do analizy obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Decyzja ta chroni podmioty świadczące usługi społecznie użyteczne przed nieuzasadnionym obciążeniem podatkowym, co odzwierciedla ducha ustawy o VAT i ogólne zasady sprawiedliwości podatkowej. Interpretacja ta podkreśla ważne rozróżnienie. 

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA