REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Noty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy korekta deklaracji VAT powinna być dokonana w okresie otrzymania potwierdzenia odbioru noty korygującej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatniczka ma prawo dokonać stosownego odliczenia podatku naliczonego określonego w otrzymanej fakturze, nawet gdy nie dostała jeszcze od kontrahenta potwierdzonej kopii noty korygującej. Z uwagi na to, okresem rozliczeniowym, w którym należy wykazać w deklaracji podatek naliczony, jest moment otrzymania faktury, a nie moment potwierdzenia otrzymania odbioru przez kontrahenta noty korygującej.

Czy rabat pośredni wypłacany w formie noty księgowej należy zaliczyć w koszty podatkowe w dacie zapłaty?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wypłacany przez spółkę rabat pośredni udokumentowany wystawioną notą księgową, ma pośredni związek z uzyskanym przez spółkę przychodem. Tym samym, przedmiotowy rabat pośredni stanowi pośredni koszt uzyskania przychodów, który jest potrącalny w dacie poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt zostanie ujęty w księgach rachunkowych.

Czy faktury z błędnym numerem NIP mogą być podstawą do odliczenia podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT w deklaracji JPK VAT, pomimo braku akceptacji przez sprzedawcę noty korygującej dotyczącej korekty błędnego NIP-u nabywcy.

Czy fundusz inwestycyjny jest osobą prawną podlegającą opodatkowaniu CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest osobą prawną podlegającą przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W efekcie, dochody Funduszu wynikające z posiadania Wydłużonych Not będą zwolnione z opodatkowania. 

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT z faktur bez numeru NIP nabywcy lub z błędnym numerem NIP, jeżeli kontrahent nie podpisał noty korygującej?

Przedsiębiorcy często spotykają się z problemem odmowy podpisywania not korygujących przez kontrahentów, co może skutkować utrudnieniami w odliczaniu podatku VAT. W artykule omówiono interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 czerwca 2023 r., która potwierdza w takich przypadkach prawo przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT w przypadku faktur zawierających błędy formalne, takie jak brak numeru NIP nabywcy lub błędny numer NIP. 

REKLAMA

REKLAMA