REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktur bez numeru NIP nabywcy lub z błędnym numerem NIP, jeżeli kontrahent nie podpisał noty korygującej?

Czy można odliczyć VAT z faktur bez numeru NIP nabywcy lub z błędnym numerem NIP, jeżeli kontrahent nie podpisał noty korygującej?
Czy można odliczyć VAT z faktur bez numeru NIP nabywcy lub z błędnym numerem NIP, jeżeli kontrahent nie podpisał noty korygującej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy często spotykają się z problemem odmowy podpisywania not korygujących przez kontrahentów, co może skutkować utrudnieniami w odliczaniu podatku VAT. W artykule omówiono interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 czerwca 2023 r., która potwierdza w takich przypadkach prawo przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT w przypadku faktur zawierających błędy formalne, takie jak brak numeru NIP nabywcy lub błędny numer NIP. 

Faktury bez NIP lub z błędnym numerem NIP

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w związku z odmową podpisania not korygujących przez kontrahenta. Przedsiębiorca dokonuje zakupów telekomunikacyjnego sprzętu w sklepie internetowym i nabywane telefony są odsprzedawane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Faktury zakupu wystawiane są na imię i nazwisko przedsiębiorcy bez numeru NIP lub z błędnym numerem NIP. Przedsiębiorca próbował dokonać korekty błędnych danych, ale sprzedawca odmówił podpisania not korygujących. Przedsiębiorca zwrócił się o wydanie faktur korygujących z prawidłowymi danymi nabywcy, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Podatnik zadał Dyrektorowi KIS dwa pytania:

REKLAMA

  1. Czy w stosunku do faktur imiennych nie zawierających numeru NIP, gdzie kontrahent odmówił podpisania noty korygującej, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT?
  2. Czy w stosunku do faktur zawierających błąd w numerze NIP, gdzie kontrahent odmówił podpisania noty korygującej, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT?

Podatnik uważa, że brak numeru NIP lub błędny jego zapis, czyli błąd formalny faktury, który stara się wyeliminować sporządzając notę korygującą (kontrahent odmawia ich podpisu) nie wyklucza jego prawa do odliczania podatku VAT.

Prawo do odliczenia VAT mimo braku NIP lub błędnego NIP na fakturze. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

REKLAMA

 Dyrektor KIS uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki określone w art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, a brak numeru NIP na fakturze nie jest jednym z nich.

Dyrektor KIS podkreślił, że numer NIP jest jednym z elementów identyfikujących nabywcę, ale jego brak lub błędny zapis nie wpływa na prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że podatnik jest w stanie wykazać, że transakcja, której dotyczy faktura, rzeczywiście miała miejsce i że jest związana z jego opodatkowaną działalnością.

Dyrektor KIS zaznaczył, że podatnik ma obowiązek dokonania korekty faktury, jeżeli zauważy na niej błąd, ale prawo do odliczenia VAT nie jest uzależnione od akceptacji noty korygującej przez sprzedawcę.

W uzasadnieniu swojego stanowiska, Dyrektor KIS powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności na wyrok z dnia 15 lipca 2021 r. w sprawie C-931/19, w którym Trybunał stwierdził, że prawo do odliczenia VAT nie może być ograniczane z powodu niewłaściwości formalnych, które nie wpływają na rzeczywistość i prawidłowość transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik ma prawo do odliczenia VAT, nawet jeśli sprzedawca nie akceptuje not korygujących. Jednak podatnik musi być w stanie wykazać, że transakcja rzeczywiście miała miejsce i że jest związana z jego opodatkowaną działalnością.

Końcowo Dyrektor KIS stwierdził:
"(…) w sytuacji, gdy faktury nie zawierają jedynie Pana numeru NIP/zawierają jedynie błędny Pana numer NIP i jeżeli na podstawie posiadanych faktur jest możliwa identyfikacja Pana jako nabywcy, to ma Pan prawo do odliczenia z tych faktur podatku naliczonego związanego wyłącznie z Pana czynnościami opodatkowanymi, pomimo braku otrzymania potwierdzonych not korygujących. Prawo to przysługuje pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy."

qŹródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.210.2023.2.JM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA