REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy projektanci wnętrz mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

VAT
VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że projektanci wnętrz, którzy nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym progu sprzedaży 200.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, o ile nie świadczą usług doradczych.

Usługi w zakresie projektowania wnętrz a VAT

Wnioskodawczyni jest kobietą, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz i tworzenia projektów koncepcyjnych. Kobieta w 2021 roku zawarła umowę na wykonanie projektu wykończenia i aranżacji mieszkania. Usługi te nie miały charakteru doradztwa. Wnioskodawczyni, niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT, opodatkowana ryczałtowo, zadeklarowała, że nie świadczy usług doradczych, a jej sprzedaż w latach 2020-2023 nie przekroczyła kwoty 200.000 zł. Kobieta skierowała pytanie do KIS czy jej działania kwalifikują się do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.

REKLAMA

Wnioskodawczyni przedstawiła stanowisko, iż zgodnie z przepisami ustawy o VAT powinna korzystać ze zwolnienia podmiotowego, ponieważ nie przekroczyła ustalonego limitu sprzedaży, a świadczone przez nią usługi nie mają charakteru doradztwa.

KIS: projektowanie wnętrz oraz tworzenie projektów jest zwolnione z VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że prowadzona działalność gospodarcza w zakresie projektowania wnętrz i tworzenia projektów koncepcyjnych przez wnioskodawczynię korzystała ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT. Po pierwsze, organ podatkowy odniósł się do natury świadczonych przez wnioskodawczynię usług, zwracając uwagę, że nie mają one charakteru doradztwa. To kluczowe rozróżnienie, ponieważ art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez podatników świadczących usługi doradcze. Projektowanie wnętrz i tworzenie projektów koncepcyjnych, jak zostało to opisane przez kobietę, skoncentrowane było na twórczym procesie projektowym, natomiast nie na udzielaniu porad czy wskazówek, co mogłoby zostać zaklasyfikowane jako doradztwo.

Po drugie, organ podatkowy podkreślił, że wartość sprzedaży świadczonych przez wnioskodawczynię usług w żadnym z lat 2020-2023 nie przekroczyła ustalonego przez ustawodawcę limitu zwolnienia podmiotowego, który wynosi 200.000 zł. Przepis art. 113 ust. 1 ustawy o VAT jasno stanowi, że zwolnienie od podatku przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła wskazanej  kwoty w poprzednim roku podatkowym. KIS uznała, że warunek został spełniony, więc podatniczka zachowała prawo do korzystania ze zwolnienia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.93.2024.2.PRM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA