REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi coachingu korzystają ze zwolnienia z VAT?

szkolenie trening
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi coachingu mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jednakże w przypadku, gdy dokonywana wartość sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w kolejnym roku przekroczy kwotę 200.000 zł, lub zostanie wykonana jakakolwiek czynność, o której mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, osoba świadcząca te usługi utraci prawo do podmiotowego zwolnienia.

Świadczenie usług coachingu a VAT

Wnioskodawczyni niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT w przyszłości zamierza oferować usługi, w zakresie coachingu, najpierw w ramach działalności nierejestrowanej, a następnie po przekroczeniu limitu przychodów z tej działalności, w ramach działalności gospodarczej. Podatniczka nie będzie świadczyć usług w zakresie doradztwa w rozumieniu art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT. Co więcej, nie będzie dokonywała dostaw towarów ani świadczyła usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ww. ustawy. Kobieta nie korzystała wcześniej ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 tej ustawy. Przewiduje, że wartość sprzedaży z tytułu świadczonych przez nią usług, w roku podatkowym 2024 – w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, nie przekroczy kwoty 200.000 zł.

REKLAMA

Zainteresowana argumentowała, że świadcząc usługi coachingu, będzie mogła skorzystać z podmiotowego zwolnienia wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem, że nie przekroczy ustawowego limitu przychodów z tej działalności określonych w art. 113 ust. 1 oraz art. 113 ust. 9 ww. ustawy. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.

Prawo do zwolnienia z VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawczyni ma prawo skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT w związku ze świadczeniem usług coachingu.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że zwolnieniem od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy może być objęta sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Co więcej, ze zwolnienia wskazanego w powyższym przepisie nie mogą korzystać świadczone usługi w zakresie doradztwa. Natomiast do podatników, którzy rozpoczynają działalność w danym roku podatkowym, zastosowanie znajduje art. 113 ust. 9 tej ustawy.

„Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w sytuacji, gdy będzie Pani wykonywała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie czynności opisane we wniosku, podczas których - jak wynika z opisu sprawy - nie będzie Pani świadczyła usług doradztwa, to w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania wyłącznie określone w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy. W konsekwencji, w związku ze świadczeniem usług coachingowych będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy” - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konkluzji KIS stwierdziła, że w związku ze świadczeniem usług coachingowych wnioskodawczyni będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, jednakże w sytuacji, gdy zacznie wykonywać usługi wymienione w art. 113 ust. 13 tej ustawy albo wartość sprzedaży w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, obejmującej usługi coachingu w roku podatkowym 2024 – w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej - przekroczy kwotę 200.000 zł, zwolnienie podmiotowe straci moc z chwilą wykonania czynności, którą ww. kwota zostanie przekroczona.

Źródło: Prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy, w związku ze świadczeniem usług coachingu. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.58.2024.2.MSU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA