Czy usługi polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi realizacji nagrań i udziału w nich a VAT
Wnioskodawca - absolwent akademii muzycznej, członek ZAIKS oraz STOART prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (jest czynnym podatnikiem podatku VAT). Produkuje nagrania muzyczne - nieraz działa jako producent, a nieraz również jako osoba występująca na nagraniu. W ramach świadczonych usług polegających na realizacji nagrań i występowaniu w nich mężczyzna będzie stroną umów cywilnoprawnych zawieranych z Fundacją P. i innymi podmiotami. Opisane usługi będzie świadczył jako artysta wykonawca, a także jako indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto, za realizowane usługi będzie otrzymywał wynagrodzenie w formie honorarium.
REKLAMA
Zainteresowany argumentował, że spełnia zarówno kryteria podmiotowe, jak i przedmiotowe określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, co uprawnia go do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania VAT w zakresie realizowanych nagrań i udziału w nich. Dodatkowo podkreślał, że działalność, którą prowadzi, nie należy do kategorii usług wymienionych w art. 43 ust. 19 tej ustawy. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu mężczyzna zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe, co oznacza, że świadczone przez wnioskodawcę usługi kulturalne, polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podkreślił, że warunkiem zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych), ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy. Wyjaśnił, że podmiotami kwalifikującymi się do zwolnienia są indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich, lub praw do artystycznego wykonania utworów.
REKLAMA
„Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku, w ramach świadczonych przez Pana usług polegających na realizacji nagrań i występowania w nich będzie Pan stroną umów cywilnoprawnych zawieranych z Fundacją P. i innymi podmiotami. Opisane usługi będzie Pan świadczył jako artysta wykonawca, będzie Pan działał jako indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto, za realizowane usługi będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie w formie honorarium. Spełniona będzie zatem przesłanka podmiotowa wynikająca z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy” - wskazał organ.
Następnie KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 43 ust. 19 pkt 1 ustawy o VAT, dotyczący usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach, gdyż usługi wymienione w ww. artykule dotyczą usług, których przedmiotem są gotowe (nagrane) nośniki takie jak płyty CD czy DVD. Z kolei, jak wynika z opisu sprawy, wnioskodawca świadczy jedynie usługi kulturalne oraz wnosi swój twórczy i artystyczny wkład w powstanie dzieła (utworu) w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
„Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że skoro świadczone przez Pana usługi polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich będą stanowiły usługi kulturalne, do których nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 19 ustawy, a które będzie Pan świadczył jako indywidualny twórca i artysta wykonawca, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium, to usługi te będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.